Szczelina odbytu – leczenie

Podobnie jak inne małe skaleczenia lub łzy na skórze, szczelina odbytu często goi się sama w ciągu kilku tygodni.

Jednak, jeśli masz szczelinę odbytu, powinieneś zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, ponieważ może on udzielić Ci porad i leków, które pomogą złagodzić objawy i przyspieszyć gojenie się szczeliny.

Większość szczelin odbytu zagoi się podczas leczenia, chociaż mogą się one łatwo powtórzyć, szczególnie jeśli nie zastosujesz się do porad dotyczących samopomocy opisanych poniżej.

Samopomoc

Istnieje wiele sposobów samopomocy, które Twój lekarz rodzinny może zalecić w celu złagodzenia zaparć i zmniejszenia bólu spowodowanego szczelinami odbytu.

Łagodzenie zaparć może pozwolić na zagojenie się szczelin odbytu i zmniejszyć ryzyko rozwoju dalszych pęknięć w przyszłości.

Środki samopomocy obejmują:

  • zwiększenie dziennego spożycia błonnika poprzez włączenie do diety dużej ilości pokarmów bogatych w błonnik, takich jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste
  • unikanie odwodnienia poprzez picie dużej ilości wody
  • próbować więcej ćwiczyć – na przykład chodzić na codzienny spacer lub biegać
  • wypracowanie miejsca i pory dnia, kiedy można wygodnie spędzać czas w toalecie
  • nie zwlekanie z pójściem do toalety, gdy poczujesz chęć
  • jeśli używasz wilgotnych chusteczek, unikaj produktów, które zawierają substancje zapachowe lub alkohol, ponieważ może to prowadzić do dyskomfortu lub swędzenia – jeśli używasz papieru toaletowego, używaj miękkiej marki i unikaj nadmiernego wycierania
  • moczenie pośladków w ciepłej kąpieli kilka razy dziennie, szczególnie po wypróżnieniu, w celu rozluźnienia mięśni odbytu

Więcej porad dotyczących samopomocy można znaleźć w artykule zapobieganie pęknięciom odbytu .

Leki

Istnieje wiele różnych leków, które może zalecić lekarz rodzinny, aby złagodzić objawy i umożliwić wygojenie szczeliny odbytu.

Środki przeczyszczające

Środki przeczyszczające to rodzaj leków, które mogą ułatwić wypróżnianie.

Dorosłym ze szczeliną odbytu zazwyczaj przepisuje się tabletki lub granulki przeczyszczające tworzące masę. Działają, pomagając twojej kupie zatrzymać płyn, sprawiając, że jest ona bardziej miękka i mniej podatna na wysychanie.

Dzieciom ze szczeliną odbytu zwykle przepisuje się osmotyczny środek przeczyszczający. Ten rodzaj środka przeczyszczającego działa poprzez zwiększenie ilości płynu w jelitach, co stymuluje organizm do wypróżnienia.

Twój lekarz rodzinny może zalecić rozpoczęcie leczenia od małej dawki i stopniowe zwiększanie jej co kilka dni, aż będziesz w stanie oddać miękką kupkę co 1 lub 2 dni.

Leki przeciwbólowe

Jeśli po oddaniu stolca odczuwasz długotrwały ból piekący, lekarz może zalecić przyjmowanie popularnych leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen, które można kupić w aptece lub supermarkecie.

Decydując się na przyjmowanie tych leków, należy postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi dawkowania na ulotce informacyjnej lub opakowaniu.

Trinitrat gliceryny

Jeśli objawy nie ustępują w ciągu tygodnia lub 2, Twój lekarz rodzinny może przepisać lek zwany triazotanem glicerolu (GTN), maść nakładaną na kanał odbytu, zwykle dwa razy dziennie.

GTN działa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych w odbycie i wokół niego, zwiększając dopływ krwi do szczeliny i przyspieszając jej gojenie. Może również pomóc zmniejszyć ciśnienie w kanale odbytu, co powinno złagodzić ból.

Zwykle będziesz musiał używać maści GTN przez co najmniej 6 tygodni lub do całkowitego wygojenia się szczeliny.

Większość ostrych szczelin (trwających krócej niż 6 tygodni) wygoi się po leczeniu GTN. Około 7 na 10 szczelin przewlekłych goi się dzięki terapii GTN, jeśli jest stosowana prawidłowo.

Bóle głowy są bardzo częstym efektem ubocznym maści GTN, dotykającym nawet połowę osób, które ją stosują. Niektórzy ludzie odczuwają zawroty głowy lub oszołomienie po zastosowaniu maści.

GTN nie jest odpowiedni dla dzieci i należy go stosować ostrożnie u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jeśli problemem są bóle głowy, pomocne może być zmniejszenie ilości maści używanej przez kilka dni. Stosowanie maści wielkości ziarnka grochu 5 lub 6 razy dziennie jest często lepsze niż stosowanie większej ilości dwa razy dziennie.

Miejscowe środki znieczulające

Jeśli odczuwasz szczególnie silny ból odbytu, Twój lekarz rodzinny może przepisać miejscowe znieczulenie, aby znieczulić odbyt przed oddaniem stolca.

Lek miejscowy to taki, który wciera się bezpośrednio w dotknięty obszar. Nie pomoże wyleczyć szczelin, ale może pomóc złagodzić ból.

Lidokaina jest najczęściej przepisywanym środkiem znieczulającym miejscowo na szczeliny odbytu. Występuje w postaci żelu lub maści i jest zwykle stosowany tylko przez 1 do 2 tygodni, ponieważ w tym czasie szczelina powinna zacząć się goić.

Blokery kanału wapniowego

Blokery kanału wapniowego, takie jak diltiazem, to rodzaj leków zwykle stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia).

Jednak miejscowe blokery kanału wapniowego, które są stosowane bezpośrednio do odbytu, okazały się również przydatne w leczeniu niektórych osób z pęknięciami odbytu.

Miejscowe blokery kanału wapniowego działają poprzez rozluźnienie mięśnia zwieracza i zwiększenie dopływu krwi do szczeliny.

Działania niepożądane mogą obejmować bóle głowy, zawroty głowy i swędzenie lub pieczenie w miejscu stosowania leku. Wszelkie działania niepożądane powinny ustąpić w ciągu kilku dni po przyzwyczajeniu się organizmu do leku.

Uważa się, że miejscowe blokery kanału wapniowego są tak samo skuteczne jak maść GTN w leczeniu szczelin odbytu i mogą być zalecane, jeśli inne leki nie pomogły.

Podobnie jak w przypadku maści GTN, zazwyczaj będziesz musiał stosować blokery kanału wapniowego przez co najmniej 6 tygodni lub do całkowitego wygojenia się szczeliny.

Zastrzyki z toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa to stosunkowo nowa metoda leczenia szczelin odbytu. Jest zwykle stosowany, jeśli inne leki nie pomogły. Toksyna botulinowa to silna trucizna, której można bezpiecznie używać w małych dawkach.

Jeśli masz szczelinę odbytu, zastrzyk toksyny może posłużyć do sparaliżowania mięśnia zwieracza. Powinno to zapobiec skurczom mięśni, pomóc zmniejszyć ból i pozwolić na zagojenie się szczeliny.

Nie jest jasne, jak skuteczne są zastrzyki z toksyny botulinowej w przypadku szczelin odbytu, ale badania sugerują, że są one pomocne dla ponad połowy osób, które je mają. Jest to podobne do leczenia maścią GTN i miejscowymi blokerami kanału wapniowego.

Efekty wstrzyknięć toksyny botulinowej utrzymują się przez około 2 do 3 miesięcy, co zwykle powinno dać wystarczająco dużo czasu na zagojenie się szczeliny.

Kontynuacja

Wizyta kontrolna może odbyć się kilka tygodni po rozpoczęciu leczenia. Pozwoli to Twojemu lekarzowi rodzinnemu sprawdzić, czy Twoja szczelina się zagoiła lub wykazuje odpowiednie oznaki poprawy.

Jeśli szczelina całkowicie się zagoiła, Twój lekarz rodzinny może zalecić kolejną wizytę kontrolną kilka tygodni później.

Jeśli Twoja szczelina odbytu jest szczególnie ciężka lub nie reaguje na leczenie po 8 tygodniach, może być konieczne skierowanie do chirurga jelita grubego, lekarza specjalizującego się w schorzeniach odbytnicy i odbytu, na leczenie specjalistyczne. Zwykle wiąże się to z jakimś rodzajem operacji.

Operacja

Operacja może być zalecana, jeśli inne metody leczenia nie zadziałały.

Powszechnie uważa się, że jest to najskuteczniejsza metoda leczenia szczelin odbytu, a ponad 90% osób osiąga dobre wyniki długoterminowe. Jednak wiąże się to z niewielkim ryzykiem powikłań.

Istnieje wiele różnych technik chirurgicznych, które można zastosować w leczeniu szczelin odbytu. Poniżej przedstawiono główne stosowane techniki.

Sfinkterotomia boczna

Sfinkterotomia boczna polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w pierścieniu mięśnia otaczającego kanał odbytu (zwieracz), aby zmniejszyć napięcie w kanale odbytu. Pozwala to na wygojenie się szczeliny odbytu i zmniejsza ryzyko wystąpienia kolejnych pęknięć.

Jest to krótka i stosunkowo prosta operacja, którą zwykle przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym w trybie dziennym. Oznacza to, że będziesz spać podczas wykonywania zabiegu, ale zwykle nie będziesz musiał spędzać nocy w szpitalu.

Sfinkterotomia boczna jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia szczelin odbytu, z dobrymi wynikami sukcesu. Większość ludzi całkowicie wyzdrowieje w ciągu 2 do 4 tygodni.

Mniej niż 1 na 20 osób poddanych tego rodzaju zabiegowi chirurgicznemu doświadczy później tymczasowej utraty kontroli nad jelitami (nietrzymania jelit) w wyniku uszkodzenia mięśni odbytu.

Jednak jest to zwykle łagodny rodzaj nietrzymania moczu, w którym osoba nie jest w stanie zapobiec przechodzeniu wiatrów i zwykle trwa tylko kilka tygodni.

Zaawansowane płaty odbytu

Zaawansowane płaty odbytu polegają na pobraniu zdrowej tkanki z innej części ciała i wykorzystaniu jej do naprawy szczeliny oraz poprawienia ukrwienia jej miejsca.

Ta procedura może być zalecana w leczeniu długotrwałych (przewlekłych) szczelin odbytu spowodowanych ciążą lub urazem kanału odbytu.