Wodonercze – leczenie

Leczenie wodonercza zależy od tego, co powoduje stan i jak ciężki jest.

U dorosłych celem leczenia jest:

  • usunąć nagromadzony mocz i zmniejszyć ciśnienie działające na nerki
  • zapobiec trwałemu uszkodzeniu nerek
  • leczyć przyczynę

Większość osób z wodonerczem przechodzi procedurę zwaną cewnikowaniem w celu odprowadzenia moczu z nerek.

W zależności od przyczyny, później może być potrzebne leczenie lub zabieg chirurgiczny, aby rozwiązać problem.

Jeśli stan jest ciężki lub powoduje problemy, takie jak infekcja dróg moczowych (ZUM) , możesz być leczony wkrótce po zdiagnozowaniu.

W mniej poważnych przypadkach bezpieczne może być opóźnienie leczenia na krótki okres.

Spuszczanie moczu

Pierwszym etapem leczenia wodonercza jest usunięcie moczu z nerek.

Pomoże to złagodzić ból i zapobiegnie dalszemu uszkodzeniu nerek.

Cienką rurkę zwaną cewnikiem można wprowadzić do pęcherza przez cewkę moczową (rurkę, która odprowadza mocz z organizmu) lub bezpośrednio do nerki przez niewielkie nacięcie w skórze.

Przeczytaj więcej o cewnikowaniu moczu .

W kilku przypadkach, gdy jedna z nerek została już poważnie uszkodzona, może być lepsze usunięcie chorej nerki.

Większość ludzi może normalnie funkcjonować tylko z jedną czynną nerką, co zwykle nie ma znaczącego wpływu na zdrowie ani styl życia.

Leczenie przyczyny

Po ustąpieniu ucisku na nerki może być konieczne leczenie przyczyny gromadzenia się moczu.

Poniżej opisano niektóre możliwe przyczyny i sposoby ich leczenia:

  • kamienie nerkowe można usunąć podczas operacji lub rozbić za pomocą fal dźwiękowych – przeczytaj więcej o leczeniu kamieni nerkowych
  • przerost prostaty można leczyć lekami lub zabiegiem chirurgicznym w celu usunięcia części gruczołu krokowego – przeczytaj więcej o leczeniu przerostu prostaty
  • zwężenie moczowodu (rurki biegnącej od nerki do pęcherza) można leczyć wprowadzając wydrążoną plastikową rurkę zwaną stentem, która umożliwia przepływ moczu przez zwężony odcinek – często można to zrobić bez robienia nacięć w skórze
  • rak, który powoduje wodonercze, można leczyć za pomocą chemioterapii , radioterapii lub zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia tkanki rakowej

Jeśli wodonercze wystąpi z powodu ciąży, zwykle nie będziesz potrzebować żadnego leczenia, ponieważ stan ustąpi w ciągu kilku tygodni po porodzie.

W międzyczasie cewniki mogą być regularnie używane do odprowadzania moczu z nerek.

W przypadku bólu lub ZUM można również podać środki przeciwbólowe i antybiotyki .

Leczenie wodonercza u niemowląt

Większość dzieci, u których zdiagnozowano wodonercze przed urodzeniem (wodonercze przedporodowe), nie będzie wymagało żadnego leczenia, ponieważ stan poprawi się przed urodzeniem lub w ciągu kilku miesięcy po urodzeniu.

Zwykle nie ma ryzyka ani dla Ciebie, ani dla Twojego dziecka, więc nie należy rozpoczynać porodu wcześniej.

Po porodzie Twoje dziecko może zostać zbadane w celu wykrycia jakichkolwiek oczywistych problemów, takich jak obrzęk nerek, ale zwykle możesz zabrać je ze sobą do domu.

Twoje dziecko może potrzebować powrotu do szpitala na niektóre badania w ciągu następnych kilku tygodni, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych problemów.

Te skany mogą obejmować:

  • USG – gdzie fale dźwiękowe są wykorzystywane do tworzenia obrazu nerki Twojego dziecka
  • cystourethrogram mikcji (MCUG) – w którym cienką rurkę przepuszcza się specjalny rodzaj płynu, który wyraźnie widać na promieniowaniu rentgenowskim do pęcherza dziecka podczas wykonywania serii zdjęć rentgenowskich
  • skan kwasu dimerkaptobursztynowego (DMSA) lub skan MAG-3 – w którym dziecku wstrzykuje się substancję, która pojawia się na specjalnym urządzeniu zwanym kamerą gamma; aparat jest następnie używany do robienia zdjęć nerek dziecka

U większości dzieci wodonercze ustąpi wraz z wiekiem. Ale dopóki badania nie wykażą, że nie ma już problemu, Twoje dziecko może potrzebować antybiotyków, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju ZUM, ponieważ mocz w nerkach może uczynić je bardziej podatnymi na infekcje.

Jeśli wodonercze nie ustępuje samoistnie, dziecko może potrzebować kontynuować przyjmowanie antybiotyków. Czasami może być zalecany zabieg chirurgiczny w celu leczenia podstawowej przyczyny stanu.