OCD – leczenie

Można leczyć zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD). Zalecane leczenie będzie zależeć od tego, jak bardzo wpływa ono na Twoje życie.

Dwie główne metody leczenia to:

  • terapia psychologiczna – zazwyczaj rodzaj terapii, która pomaga stawić czoła lękom i obsesyjnym myślom bez „naprawiania ich” kompulsjami
  • lekarstwo – zwykle rodzaj leku przeciwdepresyjnego, który może pomóc poprzez zmianę równowagi chemicznej w mózgu

Zwykle zalecany jest krótki cykl leczenia w przypadku stosunkowo łagodnego OCD. Jeśli masz cięższy OCD, możesz potrzebować dłuższej terapii i / lub leków.

Te zabiegi mogą być bardzo skuteczne, ale ważne jest, aby mieć świadomość, że może minąć kilka miesięcy, zanim zauważysz korzyści.

Możesz skorzystać z pomocy u swojego lekarza rodzinnego lub kierując się bezpośrednio do poradni psychoterapeutycznej.

Dowiedz się więcej o terapiach psychologicznych w .

Terapia psychologiczna

Terapia OCD jest zwykle rodzajem terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) z ekspozycją i zapobieganiem odpowiedzi (ERP).

Wiąże:

  • praca z terapeutą w celu rozbicia problemów na oddzielne części, takie jak myśli, fizyczne odczucia i działania
  • zachęcanie Cię do stawienia czoła swoim lękom i obsesyjnych myśli bez neutralizowania ich kompulsywnymi zachowaniami; zaczynasz od sytuacji, które powodują najmniejszy niepokój, zanim przejdziesz do trudniejszych myśli

Leczenie jest trudne i może brzmieć przerażająco, ale wiele osób uważa, że kiedy konfrontują się ze swoimi obsesjami, lęk w końcu poprawia się lub znika.

Osoby z dość łagodnymi zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi zwykle potrzebują około 10 godzin terapii terapeutycznej, z ćwiczeniami wykonywanymi w domu pomiędzy sesjami. Jeśli masz cięższy OCD, możesz potrzebować dłuższego cyklu leczenia.

Medycyna

Możesz potrzebować lekarstwa, jeśli terapia psychologiczna nie pomoże w leczeniu OCD lub jeśli OCD jest dość ciężki.

Główne przepisywane leki to leki przeciwdepresyjne zwane selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) . SSRI może pomóc złagodzić objawy ZOK poprzez zwiększenie poziomu substancji chemicznej zwanej serotoniną w mózgu.

Być może będziesz musiał zażywać SSRI przez 12 tygodni, zanim zauważysz jakiekolwiek korzyści.

Większość ludzi wymaga leczenia przez co najmniej rok. Możesz być w stanie rzucić palenie, jeśli po tym czasie wystąpi niewiele lub nie będzie żadnych uciążliwych objawów, chociaż niektórzy ludzie muszą przyjmować SSRI przez wiele lat.

Nie przerywaj przyjmowania SSRI bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, ponieważ nagłe odstawienie może spowodować nieprzyjemne skutki uboczne. Leczenie będzie przerywane stopniowo, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jeśli objawy powrócą, może być konieczne ponowne zwiększenie dawki.

Skutki uboczne

Możliwe skutki uboczne SSRI obejmują:

Istnieje również bardzo mała szansa, że SSRI mogą powodować myśli samobójcze lub chęć samookaleczenia . Jeśli tak się stanie, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub udaj się do najbliższego miejsca wypadku i pogotowia ratunkowego (A&E) .

Większość działań niepożądanych ustępuje po kilku tygodniach, gdy organizm przyzwyczaja się do leku, chociaż niektóre mogą utrzymywać się.

Ciąża

SSRI zwykle nie są zalecane w czasie ciąży, szczególnie w pierwszych 3 miesiącach (I trymestr). Dzieje się tak, ponieważ może istnieć zagrożenie dla dziecka.

Można jednak zrobić wyjątek, jeśli ryzyko związane ze stanem zdrowia psychicznego przewyższa potencjalne ryzyko leczenia.

Dalsze leczenie

Dalsze leczenie przez zespół specjalistów może być czasami konieczne, jeśli próbowałeś terapii psychologicznej i leków, a OCD nadal nie jest pod kontrolą.

Niektóre osoby z ciężkim, długotrwałym i trudnym do leczenia OCD mogą zostać skierowane do krajowej specjalistycznej placówki OCD.

Usługi te oferują ocenę i leczenie osób z OCD, które nie zareagowały na terapie dostępne w ich lokalnych i regionalnych ośrodkach OCD.

OCD UK ma więcej informacji na temat specjalistycznych usług leczenia OCD , w tym usług dla dorosłych, dzieci i młodzieży.

Grupy wsparcia OCD

Wiele osób z OCD uważa grupy wsparcia za pomocne, ponieważ mogą:

  • zapewnić wsparcie i porady dotyczące radzenia sobie
  • zmniejszyć poczucie izolacji
  • dają szansę na spotkania towarzyskie z innymi
  • udzielać informacji i porad członkom rodziny i przyjaciołom

Krajowe organizacje charytatywne OCD Action , OCD-UK i TOP UK mogą dostarczyć informacji na temat grup wsparcia w Twojej okolicy:

Możesz odwiedzić forum HealthUnlocked OCD , gdzie możesz omówić wszystkie aspekty choroby z innymi osobami z OCD.

Aplikacje i narzędzia związane ze zdrowiem psychicznym można również znaleźć w bibliotece aplikacji .