Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – skutki uboczne

Skutki uboczne selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) mogą początkowo być kłopotliwe, ale większość z nich ustępuje z czasem.

Ogólnie rzecz biorąc, SSRI są lepiej tolerowane niż większość innych rodzajów leków przeciwdepresyjnych . U większości osób podczas ich przyjmowania wystąpią tylko łagodne skutki uboczne.

Ważne jest, aby kontynuować leczenie, nawet jeśli wystąpią skutki uboczne, ponieważ minie kilka tygodni, zanim zaczniesz odnosić korzyści z leczenia. Z czasem powinieneś zauważyć, że korzyści z leczenia przeważają nad problemami związanymi ze skutkami ubocznymi.

Zwykle spotykasz się z lekarzem co kilka tygodni, kiedy po raz pierwszy zaczniesz przyjmować leki z grupy SSRI, aby omówić skuteczność leku. Możesz jednak skontaktować się z lekarzem w dowolnym momencie, jeśli wystąpią jakiekolwiek szczególnie kłopotliwe lub uporczywe skutki uboczne.

Aby uzyskać informacje na temat skutków ubocznych konkretnego SSRI, zapoznaj się z ulotką informacyjną dołączoną do leku.

Częste działania niepożądane

Typowe skutki uboczne SSRI mogą obejmować:

Te działania niepożądane powinny z czasem ulec poprawie, chociaż niektóre – na przykład problemy seksualne – mogą się utrzymywać.

Mniej powszechne skutki uboczne

Mniej powszechne skutki uboczne SSRI mogą obejmować:

Jeśli wymiotujesz krwią, masz krew w stolcu lub masz problemy z oddawaniem moczu, natychmiast porozmawiaj ze swoim lekarzem lub udaj się do najbliższego szpitala .

Zespół serotoninowy

Zespół serotoninowy to rzadki, ale potencjalnie poważny zestaw skutków ubocznych związanych z SSRI.

Zespół serotoninowy występuje, gdy poziom substancji chemicznej zwanej serotoniną w mózgu staje się zbyt wysoki. Zwykle jest wyzwalane, gdy bierzesz SSRI w połączeniu z innym lekiem (lub substancją), która również podnosi poziom serotoniny, na przykład innym lekiem przeciwdepresyjnym lub dziurawcem.

Objawy zespołu serotoninowego mogą obejmować:

 • dezorientacja
 • podniecenie
 • drżenie mięśni
 • wyzysk
 • dreszcze
 • biegunka

Jeśli wystąpią takie objawy, należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub specjalisty. Jeśli nie jest to możliwe, zadzwoń do 111 .

Objawy ciężkiego zespołu serotoninowego obejmują:

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, doświadcza objawów ciężkiego zespołu serotoninowego, natychmiast poszukaj pomocy medycznej, dzwoniąc pod numer 112 i prosząc o karetkę.

Hiponatremia

Osoby w podeszłym wieku przyjmujące leki z grupy SSRI mogą doświadczyć poważnego spadku poziomu sodu (soli), znanego jako hiponatremia. Może to prowadzić do gromadzenia się płynu w komórkach organizmu, co może być potencjalnie niebezpieczne.

Ten efekt uboczny występuje, ponieważ SSRI mogą blokować działanie hormonu, który pomaga regulować poziom sodu i płynów w organizmie. Osoby starsze są wrażliwe, ponieważ organizmowi trudniej jest regulować poziom płynów.

Łagodna hiponatremia może powodować objawy podobne do depresji lub skutki uboczne SSRI, takie jak:

 • źle się czuć
 • bół głowy
 • ból w mięśniach
 • zmniejszony apetyt
 • dezorientacja

Cięższa hiponatremia może powodować następujące objawy:

Najpoważniejsze przypadki hiponatremii mogą spowodować zatrzymanie oddechu lub zapadnięcie w śpiączkę .

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś pod Twoją opieką ma łagodną hiponatremię, zadzwoń po poradę do swojego lekarza rodzinnego i na razie zaprzestań przyjmowania leków z grupy SSRI. Jeśli podejrzewasz ciężką hiponatremię, zadzwoń pod numer 112, aby wezwać karetkę.

Hiponatremię można leczyć, wprowadzając do organizmu roztwór sodu przez dożylną kroplówkę.

Myśli samobójcze

Niektórzy ludzie mają myśli samobójcze i chęć samookaleczenia, kiedy po raz pierwszy biorą SSRI. Szczególnie zagrożeni wydają się młodzi ludzie poniżej 25 roku życia.

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub natychmiast udaj się do szpitala, jeśli masz myśli o samobójstwie lub samookaleczeniu w dowolnym momencie podczas przyjmowania leków z grupy SSRI.

Przydatne może być powiadomienie krewnego lub bliskiego przyjaciela, że zacząłeś przyjmować leki przeciwdepresyjne i poproszenie ich o przeczytanie ulotki dołączonej do twojego leku. Poproś ich, aby powiedzieli Ci, czy uważają, że objawy nasilają się lub jeśli martwią się zmianami w Twoim zachowaniu.

Zgłaszanie skutków ubocznych

Program Żółtej Karty umożliwia zgłaszanie podejrzewanych skutków ubocznych dowolnego rodzaju przyjmowanych leków. Jest prowadzony przez organ nadzorujący bezpieczeństwo leków, Agencję Regulacyjną ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) .