Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – powikłania

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) to złożony stan, który może wpływać na wiele części ciała. Może powodować komplikacje w życiu codziennym i prowadzić do dodatkowych schorzeń.

Zmniejszona elastyczność

Chociaż większość osób z ZA pozostaje w dłuższej perspektywie w pełni niezależna lub minimalnie niepełnosprawna, niektóre osoby z tym schorzeniem mają ostatecznie poważnie ograniczone możliwości poruszania się w kręgosłupie.

Zwykle dotyczy to tylko dolnej części pleców i jest wynikiem połączenia kości w kręgosłupie (zrostu).

Stopienie się kręgosłupa może utrudniać poruszanie się plecami i może oznaczać, że Twoja postawa ustala się w jednej pozycji, chociaż w większości przypadków nie prowadzi to do poważnej niepełnosprawności.

W rzadkich przypadkach może być zalecany zabieg chirurgiczny w celu skorygowania ciężkich zgięć kręgosłupa.

Wspólne uszkodzenie

AS może powodować zapalenie stawów, takich jak biodra i kolana. Może to z czasem uszkodzić dotknięte stawy, sprawiając, że stają się bolesne i trudne do poruszania.

Jeśli staw zostanie szczególnie uszkodzony, może być konieczna operacja, aby zastąpić go sztucznym stawem.

Iritis

Zapalenie tęczówki, znane również jako zapalenie przedniego błony naczyniowej oka , jest stanem czasami związanym z ZZSK, w którym przednia część oka staje się czerwona i opuchnięta. Zwykle dotyczy tylko jednego oka, a nie obu.

Jeśli masz zapalenie tęczówki, twoje oko może stać się czerwone, bolesne i wrażliwe na światło (światłowstręt). Twój wzrok może również stać się zamazany lub mętny.

Powinieneś jak najszybciej udać się do swojego lekarza rodzinnego, jeśli masz AS i podejrzewasz, że możesz rozwinąć zapalenie tęczówki, ponieważ stan ten może spowodować utratę części lub całości wzroku, jeśli nie zostanie szybko leczony.

Jeśli Twój lekarz rodzinny podejrzewa, że cierpisz na zapalenie tęczówki, w trybie pilnym skieruje Cię do okulisty, lekarza specjalizującego się w chorobach oczu, na leczenie.

Zapalenie tęczówki można zwykle leczyć kroplami do oczu z kortykosteroidami .

Osteoporoza i złamania kręgosłupa

Osteoporoza polega na tym, że kości stają się słabe i łamliwe. W AS osteoporoza może rozwinąć się w kręgosłupie i zwiększyć ryzyko złamań kości kręgosłupa. Im dłużej masz chorobę, tym bardziej wzrasta to ryzyko.

Jeśli rozwinie się osteoporoza, zwykle będziesz musiał zażywać lekarstwa, aby wzmocnić kości.

Istnieje wiele leków, które można stosować w leczeniu osteoporozy, które można przyjmować doustnie (doustnie) w postaci tabletek lub we wstrzyknięciach.

Przeczytaj o leczeniu osteoporozy .

Choroba sercowo-naczyniowa

Jeśli masz AS, możesz również być narażony na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej (CVD) . CVD to ogólny termin opisujący chorobę serca lub naczyń krwionośnych, taką jak choroba serca i udar .

Ze względu na to zwiększone ryzyko ważne jest, aby podjąć kroki w celu zminimalizowania szans na rozwój CVD.

Twój reumatolog, specjalista w leczeniu chorób mięśni i stawów, może doradzić zmiany stylu życia, które należy wprowadzić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia CVD.

Te zmiany mogą obejmować:

Możesz również otrzymać lek obniżający ciśnienie krwi lub poziom cholesterolu we krwi.

Zespół ogona końskiego

Zespół ogona końskiego jest bardzo rzadkim powikłaniem AS, które pojawia się, gdy nerwy w dolnej części kręgosłupa zostają ściśnięte (zagęszczone).

Zespół ogona końskiego powoduje:

Jeśli masz AS i wystąpi którykolwiek z tych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Amyloidoza

W bardzo rzadkich przypadkach można rozwinąć stan zwany amyloidozą jako powikłanie ZZSK.

Amyloid to białko wytwarzane przez komórki szpiku kostnego, gąbczasty materiał znajdujący się w środkach niektórych pustych kości.

Amyloidoza to stan, w którym amyloid gromadzi się w narządach, takich jak serce, nerki i wątroba.

Może powodować wiele różnych objawów, w tym:

  • zmęczenie
  • utrata masy ciała
  • zatrzymanie płynów (obrzęk)
  • duszność
  • drętwienie lub mrowienie dłoni i stóp