Zgorzel – zapobieganie

Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zgorzeli.

Pielęgnacja stóp

Jeśli masz cukrzycę lub inną przewlekłą chorobę, która może powodować miażdżycę (stwardnienie lub zgrubienie tętnic), ważne jest, abyś szczególnie dbał o swoje stopy.

Jeśli masz cukrzycę, powinieneś sprawdzać stan stóp przynajmniej raz w roku. Jednak możesz potrzebować częstszych kontroli, jeśli masz dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak neuropatia obwodowa (drętwienie dłoni i stóp) lub owrzodzenia stóp w wywiadzie.

Poniższe porady mogą pomóc w zapobieganiu rozwojowi owrzodzenia stopy cukrzycowej:

 • Codziennie sprawdzaj swoje stopy pod kątem problemów, takich jak drętwienie, przebarwienia, pęknięcia skóry, ból lub obrzęk. Natychmiast zgłoś problemy swojemu lekarzowi.
 • Unikaj chodzenia boso na zewnątrz i noszenia butów bez skarpet.
 • Nie używaj preparatów chemicznych na odciski i modzele lub wrastające paznokcie . Zamiast tego skontaktuj się z podologiem (pracownikiem służby zdrowia specjalizującym się w pielęgnacji stóp).
 • Codziennie myj stopy ciepłą wodą. Następnie upewnij się, że dokładnie osuszyłeś stopy, szczególnie między palcami.
 • Noś buty, które są dobrze dopasowane i nie ściskają ani nie pocierają. Źle dopasowane buty mogą powodować odciski i odciski, owrzodzenia i problemy z paznokciami.

Jeśli masz w przeszłości owrzodzenia stopy, noszenie specjalnie zaprojektowanych butów terapeutycznych lub ortopedycznych może pomóc w zapobieganiu dalszemu rozwojowi wrzodów. Twój podiatra może być w stanie zapewnić ci specjalnie szyte na miarę obuwie lub może polecić sprzedawcę.

Dowiedz się więcej o dbaniu o stopy i życiu z cukrzycą .

Palenie

Palenie może spowodować zablokowanie tętnic, powodując utratę dopływu krwi do rąk lub nóg. Jest to znane jako choroba tętnic obwodowych (PAD) .

Jeśli zdecydujesz się rzucić palenie, Twój lekarz rodzinny będzie mógł skierować Cię do Służby Rzucania Palenia , która zapewni pomoc i porady dotyczące najlepszych sposobów rzucenia palenia. Możesz również zadzwonić na infolinię Smoking Helpline pod numer 0300 123 1044.

Jeśli jesteś zdecydowany rzucić palenie, ale nie chcesz, aby kierowano Cię do ośrodka zajmującego się rzucaniem palenia, Twój lekarz rodzinny powinien być w stanie przepisać leczenie, które pomoże Ci z wszelkimi objawami odstawienia, których możesz doświadczyć.

Aby uzyskać więcej informacji na temat rzucania palenia, zapoznaj się z 10 poradami dotyczącymi rzucania palenia i metodami rzucania palenia .

Dieta

Stosowanie niezdrowej diety bogatej w tłuszcz może pogorszyć istniejącą miażdżycę i zwiększyć ryzyko wystąpienia zgorzeli.

Kontynuowanie jedzenia wysokotłuszczowych pokarmów spowoduje odkładanie się większej ilości tłustych blaszek w tętnicach. Dzieje się tak, ponieważ tłuste potrawy zawierają cholesterol.

Istnieją 2 rodzaje tłuszczów – nasycone i nienasycone. Unikaj pokarmów zawierających tłuszcze nasycone, ponieważ zwiększają one poziom „ złego cholesterolu ” we krwi.

Pokarmy bogate w tłuszcze nasycone obejmują:

 • pasztety mięsne
 • kiełbasy i tłuste kawałki mięsa
 • masło
 • ghee (rodzaj masła często używany w kuchni indyjskiej)
 • smalec
 • krem
 • twardy ser
 • ciasta i herbatniki
 • żywność zawierająca olej kokosowy lub palmowy

Przeczytaj więcej o zdrowym odżywianiu i faktach na temat tłuszczu .

Alkohol

Picie nadmiernych ilości alkoholu spowoduje wzrost ciśnienia krwi, a także podniesienie poziomu cholesterolu we krwi.

Mężczyźni i kobiety nie powinni pić więcej niż 14 jednostek tygodniowo. 14 jednostek to 6 litrów piwa o średniej mocy lub 10 małych szklanek wina o niskiej mocy.

Przeczytaj więcej o jednostkach alkoholu i uzyskaj wskazówki, jak zmniejszyć spożycie .

Ćwiczenie

Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia utrzymają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu na zdrowym poziomie, pomagając zapobiegać uszkodzeniom naczyń krwionośnych.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy dążyć do co najmniej 150 minut (2,5 godziny) umiarkowanie intensywnych ćwiczeń fizycznych tygodniowo.

Aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności to każda aktywność, która zwiększa serce i częstość oddechu. Może sprawiać, że się pocisz, ale nadal będziesz w stanie prowadzić normalną rozmowę. Przykłady zawierają:

Powinieneś wybrać zajęcia fizyczne, które lubisz, ponieważ bardziej prawdopodobne jest, że będziesz je kontynuować.

Prawdopodobnie nierealistyczne jest natychmiastowe osiągnięcie tych celów ćwiczeń, jeśli nie ćwiczyłeś dużo w przeszłości. Staraj się zaczynać stopniowo i zwiększać ilość wykonywanych ćwiczeń w miarę upływu czasu.

Przeczytaj więcej o zdrowiu i kondycji oraz o swoim sposobie aktywizacji .