Celiakia – objawy

Objawy celiakii mogą mieć od łagodnego do ciężkiego i często pojawiają się i znikają.

Łagodne przypadki mogą nie powodować żadnych zauważalnych objawów, a stan jest często wykrywany tylko podczas testów na inny stan.

Leczenie jest zalecane nawet wtedy, gdy objawy są łagodne lub nie występują, ponieważ nadal mogą wystąpić powikłania.

Typowe objawy

Biegunka jest najczęstszym objawem celiakii. Jest to spowodowane tym, że organizm nie jest w stanie w pełni wchłonąć składników odżywczych (złe wchłanianie, patrz poniżej).

Złe wchłanianie może również prowadzić do powstawania stolca (kału) zawierającego nienormalnie wysoki poziom tłuszczu (stolce tłuszczowe). Może to spowodować, że będą cuchnące, tłuste i pieniące się. Mogą być również trudne do spłukiwania w toalecie.

Inne typowe objawy związane z jelitami to:

Bardziej ogólne objawy mogą obejmować:

Niedożywienie

Jeśli celiakia nie jest leczona, niemożność trawienia pokarmu w normalny sposób może spowodować niedożywienie, co prowadzi do zmęczenia i braku energii.

Niedożywienie u dzieci może skutkować brakiem wzrostu w oczekiwanym tempie, zarówno pod względem wzrostu, jak i masy ciała. Dzieci mogą również mieć opóźnione dojrzewanie .

Opryszczkowe zapalenie skóry

Chociaż nie jest to objaw celiakii, jeśli masz autoimmunologiczną odpowiedź na gluten, możesz rozwinąć rodzaj wysypki skórnej zwanej opryszczkowatym zapaleniem skóry.

Wysypka jest swędząca i ma pęcherze, które pękają po zadrapaniu. Zwykle występuje na łokciach, kolanach i pośladkach, chociaż może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele.

Szacuje się, że około 1 na 5 osób z celiakią również rozwija opryszczkowate zapalenie skóry.

Dokładna przyczyna opryszczkowatego zapalenia skóry nie jest znana, ale podobnie jak w przypadku celiakii wiąże się ona z glutenem. Podobnie jak celiakia, powinna ustąpić po przejściu na dietę bezglutenową.