Leki przeciwdepresyjne – zastosowania

Głównym zastosowaniem leków przeciwdepresyjnych jest leczenie klinicznej depresji u dorosłych. Są również stosowane w innych schorzeniach psychicznych i leczeniu długotrwałego bólu.

W większości przypadków dorosłym z depresją od umiarkowanej do ciężkiej podaje się leki przeciwdepresyjne jako pierwszą formę leczenia. Często są przepisywane wraz z terapią mówioną, taką jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT) . CBT to rodzaj terapii, która wykorzystuje podejście do rozwiązywania problemów, aby poprawić myślenie, nastrój i zachowanie.

Leki przeciwdepresyjne nie zawsze są zalecane w leczeniu łagodnej depresji, ponieważ badania wykazały ograniczoną skuteczność.

Jednak leki przeciwdepresyjne są czasami przepisywane na kilka miesięcy w przypadku łagodnej depresji, aby sprawdzić, czy wystąpi jakakolwiek poprawa objawów. Jeśli w tym czasie nie zobaczysz żadnych korzyści, lek będzie powoli wycofywany.

Początkowo zwykle przepisywany jest rodzaj leku przeciwdepresyjnego zwanego selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jeśli objawy nie ustąpią po około 4 tygodniach, można zalecić inny lek przeciwdepresyjny lub zwiększyć dawkę.

Twój lekarz rodzinny może przepisać wiele leków przeciwdepresyjnych, ale niektóre z nich mogą być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza psychiatrycznego. Jeśli depresja nie reaguje na same leki przeciwdepresyjne, można zastosować inne metody leczenia, takie jak CBT, aby osiągnąć lepsze wyniki. Mogą również podawać większe dawki leku.

Dzieci i młodzież

Dzieciom i młodzieży z depresją od umiarkowanej do ciężkiej należy najpierw zaproponować psychoterapię trwającą co najmniej 3 miesiące.

W niektórych przypadkach SSRI zwane fluoksetyną może być zaproponowane w połączeniu z psychoterapią w celu leczenia umiarkowanej do ciężkiej depresji u młodych ludzi w wieku od 12 do 18 lat.

Inne schorzenia psychiczne

Leki przeciwdepresyjne mogą być również stosowane w leczeniu innych chorób psychicznych, w tym:

Podobnie jak w przypadku depresji, SSRI są zwykle pierwszym wyborem leczenia tych schorzeń. Jeśli SSRI okażą się nieskuteczne, można zastosować inny rodzaj leku przeciwdepresyjnego.

Długotrwały ból

Chociaż rodzaj leków przeciwdepresyjnych zwanych trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi (TCA) nie był pierwotnie zaprojektowany jako środek przeciwbólowy, istnieją dowody sugerujące, że są one skuteczne w leczeniu długotrwałego (przewlekłego) bólu nerwów u niektórych osób.

Przewlekły ból nerwu, znany również jako ból neuropatyczny, jest spowodowany uszkodzeniem nerwu lub innymi problemami z nerwami i często nie reaguje na zwykłe środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol .

Amitryptylina to TCA, który jest zwykle stosowany w leczeniu bólu neuropatycznego. Stany, w których leczenie amitryptyliną może przynieść korzyści, to:

Leki przeciwdepresyjne były również stosowane w leczeniu przypadków przewlekłego bólu, który nie obejmuje nerwów (ból nieneuropatyczny). Uważa się jednak, że są one mniej skuteczne w tym celu. Oprócz TLPD, w leczeniu przewlekłego bólu nieneuropatycznego można również stosować leki z grupy SSRI i inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI).

Stany powodujące ból nieneuropatyczny, które mogą przynieść korzyści przy leczeniu lekami przeciwdepresyjnymi, obejmują fibromialgię , przewlekły ból pleców i przewlekły ból szyi .

Moczenie nocne u dzieci

TLPD są czasami stosowane w leczeniu moczenia nocnego u dzieci , ponieważ mogą pomóc rozluźnić mięśnie pęcherza. Zwiększa to pojemność pęcherza i zmniejsza potrzebę oddania moczu.