Przewlekłe zapalenie trzustki – leczenie

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki ma na celu pomoc w kontrolowaniu stanu i zmniejszeniu wszelkich objawów.

Zmiany stylu życia

Unikanie alkoholu

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to przestać pić alkohol, nawet jeśli nie jest on przyczyną Twojego stanu. Zapobiega to dalszemu uszkodzeniu trzustki i może zmniejszyć ból.

Jeśli nadal będziesz pić alkohol, prawdopodobnie odczujesz ból, który powstrzyma Cię przed wykonywaniem codziennych czynności, a także zwiększy się prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji.

Niektóre osoby z przewlekłym zapaleniem trzustki są uzależnione od alkoholu i potrzebują pomocy i wsparcia, aby przestać pić. Jeśli dotyczy to Ciebie, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Leczenie uzależnienia od alkoholu obejmuje:

Przeczytaj więcej o leczeniu nadużywania alkoholu .

Rzucenie palenia

Jeśli palisz, powinieneś przestać. Palenie może przyspieszyć szkody spowodowane przewlekłym zapaleniem trzustki, zwiększając prawdopodobieństwo, że trzustka przestanie działać wcześniej.

Możesz skorzystać z kuracji antynikotynowej, takiej jak nikotynowa terapia zastępcza (NRT) lub bupropion – lek stosowany w celu zmniejszenia apetytu na papierosy.

Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, aby uzyskać pomoc i porady dotyczące rzucania palenia. Mogą skierować Cię do punktu pomocy rzucić palenie lub zadzwonić na infolinię Stop Smoking pod numer 0300 123 1044 (tylko Anglia), aby uzyskać więcej porad.

Przeczytaj więcej o rzucaniu palenia .

Zmiany w diecie

Ponieważ przewlekłe zapalenie trzustki może wpływać na zdolność trawienia niektórych pokarmów, może być konieczna zmiana diety.

Lekarz rodzinny może udzielić porady dietetycznej lub poprosić go lub lekarza w szpitalu o skierowanie do dietetyka, który sporządzi odpowiedni plan żywieniowy.

Zwykle zalecana jest dieta niskotłuszczowa, wysokobiałkowa i wysokokaloryczna z rozpuszczalnymi w tłuszczach suplementami witaminowymi. Ale nie zmieniaj swojej diety bez konsultacji z lekarzem.

Suplementy enzymatyczne

Możesz otrzymać suplementy enzymów trzustkowych, aby usprawnić pracę układu pokarmowego.

Skutki uboczne tych suplementów obejmują biegunkę , zaparcia , nudności, wymioty i bóle brzucha. Jeśli wystąpią działania niepożądane, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, ponieważ może być konieczne dostosowanie dawki.

Medycyna steroidowa

Lek steroidowy polecany jest osobom z przewlekłym zapaleniem trzustki spowodowanym problemami z układem odpornościowym, ponieważ pomaga łagodzić stany zapalne trzustki.

Jednak długotrwałe przyjmowanie leków steroidowych może powodować działania niepożądane, takie jak osteoporoza i przyrost masy ciała.

Przeciwbólowy

Uśmierzanie bólu jest ważną częścią leczenia przewlekłego zapalenia trzustki.

Łagodne środki przeciwbólowe

W większości przypadków pierwszymi stosowanymi środkami przeciwbólowymi są paracetamol lub leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen .

Jednak długotrwałe przyjmowanie przeciwzapalnych środków przeciwbólowych może zwiększyć ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka , dlatego może być przepisany inhibitor pompy protonowej (PPI) w celu ochrony przed tym.

Silniejsze środki przeciwbólowe

Jeśli paracetamol lub leki przeciwzapalne nie kontrolują bólu, możesz potrzebować środka przeciwbólowego na bazie opiatów, takiego jak kodeina lub tramadol. Efekty uboczne obejmują zaparcia, nudności, wymioty i senność.

Zaparcia mogą być szczególnie trudne do opanowania, więc możesz przepisać środek przeczyszczający, aby złagodzić ten stan. Więcej informacji można znaleźć na stronie poświęconej zaparciom .

Jeśli po zażyciu leku przeciwbólowego na bazie opiatów odczuwasz senność, unikaj prowadzenia pojazdów i obsługiwania ciężkich narzędzi lub maszyn.

Silny ból

Jeśli Twój ból jest silny, możesz zostać skierowany do specjalisty (gastroenterologa lub chirurga trzustkowo-żółciowego) lub ośrodka bólu w celu dalszej oceny.

Możesz otrzymać propozycję operacji, aby złagodzić ból lub wyleczyć jakiekolwiek powikłania.

W niektórych przypadkach może być zalecany dodatkowy lek – zwany amitryptyliną , gabapentyną lub pregabaliną – w celu złagodzenia bólu.

Jeśli to nie jest skuteczne, silny ból można czasami złagodzić na kilka tygodni lub miesięcy za pomocą zastrzyku zwanego blokadą nerwów. To blokuje sygnały bólu z trzustki.

Ciężkie epizody

Jeśli stan zapalny trzustki nagle się zaostrzy, możesz potrzebować krótkiego pobytu w szpitalu w celu leczenia.

Może to obejmować dostarczanie płynów bezpośrednio do żyły i tlenu przez rurki do nosa.

Przeczytaj więcej o leczeniu ostrego zapalenia trzustki .

Operacja

Chirurgia może być stosowana w leczeniu silnego bólu u osób z przewlekłym zapaleniem trzustki.

Chirurgia endoskopowa

Pacjenci z kamieniami żółciowymi w otworze trzustki (przewód trzustkowy) mogą odnieść korzyści z operacji endoskopowej i leczenia zwanego litotrypsją.

Litotrypsja polega na rozbijaniu kamieni na mniejsze kawałki za pomocą fal uderzeniowych. Następnie endoskop jest używany do uzyskania dostępu do przewodu trzustkowego, aby można było usunąć kawałki.

To leczenie może do pewnego stopnia złagodzić ból, ale korzyść może nie być trwała.

Resekcja trzustki

W przypadkach, gdy określone części trzustki są objęte stanem zapalnym i powodują silny ból, można je usunąć chirurgicznie. Nazywa się to resekcją trzustki i może być również zaproponowane, jeśli leczenie endoskopowe nie działa.

Dokładna technika resekcji trzustki zależy od tego, które części należy usunąć.

Porozmawiaj ze swoim zespołem chirurgów o korzyściach i zagrożeniach związanych z zabiegiem, zanim zdecydujesz się go kontynuować.

Całkowita pankreatektomia

W najpoważniejszych przypadkach przewlekłego zapalenia trzustki, gdzie trzustka uległa rozległemu uszkodzeniu, konieczne może być usunięcie całej trzustki (całkowita pankreatektomia).

Może to być bardzo skuteczne w leczeniu bólu, ale nie będziesz już w stanie wytworzyć insuliny potrzebnej organizmowi. Aby przezwyciężyć ten problem, czasami stosuje się technikę zwaną autologicznym przeszczepem komórek wysp trzustkowych (APICT).

Podczas APICT komórki wysp trzustkowych odpowiedzialne za produkcję insuliny są usuwane z trzustki, zanim trzustka zostanie usunięta chirurgicznie. Następnie komórki wysp trzustkowych miesza się ze specjalnym roztworem i wstrzykuje do wątroby.

Jeśli APICT się powiedzie, komórki wysp trzustkowych pozostają w wątrobie i zaczynają wytwarzać insulinę.

W perspektywie krótkoterminowej APICT wydaje się skuteczny, ale na dłuższą metę może być konieczne dodatkowe leczenie insuliną.

Inne testy i kontrole

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie przewlekłe zapalenie trzustki, powinieneś otrzymać: