Choroba Pageta sutka – Zmniejszenie ryzyka

Wiele rzeczy może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

Dieta i styl życia

Wiadomo, że regularne ćwiczenia i zdrowa, zbilansowana dieta pomagają zapobiegać wielu formom raka, a także innym poważnym chorobom , takim jak choroby serca i cukrzyca .

W badaniach przyjrzano się powiązaniu między rakiem piersi a dietą i chociaż obecnie nie ma jednoznacznych wniosków, istnieją korzyści dla kobiet, które utrzymują prawidłową wagę , regularnie ćwiczą i spożywają niewielkie ilości tłuszczów nasyconych i alkoholu .

Sugeruje się, że regularne ćwiczenia (minimum 150 minut lub 2 godziny 30 minut tygodniowo) mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi nawet o jedną trzecią.

Przeczytaj więcej o wytycznych dotyczących aktywności fizycznej dla dorosłych .

Jeśli doświadczyłaś menopauzy (kiedy Twoje miesiączki ustają), bardzo ważne jest, aby nie mieć nadwagi ani otyłości. Dzieje się tak, ponieważ te warunki powodują wytwarzanie większej ilości estrogenu, co może zwiększać ryzyko raka piersi.

Przeczytaj więcej o zapobieganiu rakowi piersi .

Karmienie piersią

Badania wykazały, że kobiety karmiące piersią są statystycznie mniej podatne na raka piersi niż te, które tego nie robią.

Przyczyny tego nie są w pełni zrozumiałe, ale może to być spowodowane tym, że kobiety nie owulują tak regularnie, gdy karmią piersią, a ich poziom estrogenu pozostaje stabilny.

Medycyna

Leki o nazwie tamoksyfen i raloksyfen są dostępne w ramach dla kobiet ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Leki te mogą nie być odpowiednie, jeśli w przeszłości występowały zakrzepy krwi lub rak macicy lub jeśli istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia tych problemów w przyszłości. Jeśli miałaś już mastektomię w celu usunięcia obu piersi, nie otrzymasz takich leków, ponieważ ryzyko zachorowania na raka piersi jest bardzo małe.

U kobiet po menopauzie można stosować tamoksyfen lub raloksyfen.

Przebieg leczenia tamoksyfenem lub raloksyfenem zwykle obejmuje codzienne przyjmowanie tabletki przez 5 lat.

Raloksyfen może powodować działania niepożądane, w tym objawy grypopodobne , uderzenia gorąca i skurcze nóg. Skutki uboczne tamoksyfenu mogą obejmować uderzenia gorąca i poty, zmiany w miesiączkach oraz nudności i wymioty.

Tamoksyfen może zwiększać ryzyko powstania zakrzepów krwi , dlatego należy przerwać stosowanie go 6 tygodni przed planowaną operacją.

Tamoksyfen i raloksyfen nie są obecnie dopuszczone do zmniejszania ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet z podwyższonym ryzykiem jego rozwoju. Można je jednak nadal stosować, jeśli rozumiesz korzyści i zagrożenia, a lekarz uważa, że leczenie będzie pomocne.

Badanie piersi

Badanie przesiewowe piersi może wykryć raka piersi, zanim utworzy on guzek. Procedura wykorzystuje mammografię , podczas której wykonuje się zdjęcie rentgenowskie , aby stworzyć obraz wnętrza Twoich piersi.

Program badań przesiewowych piersi zapewnia bezpłatne badania piersi co 3 lata dla wszystkich kobiet w Wielkiej Brytanii, które ukończyły 50 rok życia. W niektórych rejonach kobiety w wieku od 47 do 49 lat i od 71 do 73 lat są również zapraszane na badania przesiewowe w ramach badania mającego na celu sprawdzenie, czy należy rozszerzyć przedział wiekowy, w którym przeprowadza się badania przesiewowe.

Badania przesiewowe piersi zazwyczaj nie są dostępne dla kobiet poniżej 47 roku życia. Dzieje się tak, ponieważ młodsze kobiety mają zwykle gęstszą tkankę piersi, co sprawia, że mammografia jest mniej skuteczna w identyfikowaniu nieprawidłowości.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, jeśli jesteś poniżej wieku przesiewowego i martwisz się o zmiany w swoich piersiach lub masz rodzinną historię raka piersi.

Przeczytaj więcej o badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi .