Przeszczep serca – Życie z

Większość ludzi może w końcu wrócić do swoich normalnych zajęć po przeszczepie serca, chociaż może minąć kilka miesięcy, zanim poczujesz się na siłach.

Wizyty kontrolne

Będziesz mieć regularne wizyty kontrolne, aby monitorować postępy po przeszczepie serca.

Na początku będą one dość częste, ale ostatecznie mogą być konieczne tylko raz na kilka miesięcy lub nawet raz w roku.

Podczas tych wizyt będziesz mieć testy, aby sprawdzić, jak dobrze działa twoje serce i leki oraz sprawdzić, czy nie ma żadnych powikłań po przeszczepie serca .

Immunosupresanty

Po przeszczepie serca do końca życia będziesz musiał przyjmować kilka leków zwanych immunosupresorami.

Bez tych leków organizm może rozpoznać nowe serce jako obce i zaatakować je. Nazywa się to odrzuceniem .

Leki immunosupresyjne to silne leki, które mogą wywoływać szereg znaczących skutków ubocznych, takich jak zwiększona podatność na infekcje, osłabienie kości (osteoporoza), problemy z nerkami i cukrzyca.

Chociaż te działania niepożądane mogą być kłopotliwe, nigdy nie należy przerywać przyjmowania leków immunosupresyjnych bez porady lekarza. Jeśli to zrobisz, może to doprowadzić do odrzucenia twojego serca.

Dowiedz się więcej o skutkach ubocznych immunosupresyjnych

Ćwiczenie

Zwykle podczas pobytu w szpitalu otrzymasz wsparcie od fizjoterapeuty , który pomoże Ci w poruszaniu się i budowaniu sił.

Będziesz także zachęcany do wzięcia udziału w programie rehabilitacji kardiologicznej po powrocie do domu. Obejmuje to przestrzeganie spersonalizowanego planu ćwiczeń, który pomoże Ci odzyskać poprzednią siłę i mobilność.

Możesz wrócić do łagodnych ćwiczeń, kiedy masz ochotę. Unikaj forsownych czynności, takich jak pchanie, ciągnięcie lub podnoszenie ciężkich przedmiotów przez co najmniej 6 do 12 tygodni.

W końcu możesz wziąć udział w sportach kontaktowych i bardziej ekstremalnych zajęciach, takich jak biegi maratońskie lub wspinaczka górska, ale najpierw powinieneś zasięgnąć porady zespołu transplantacyjnego.

Dieta

Zwykle po przeszczepie serca nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety. Ogólnie zbilansowana dieta może pomóc w gojeniu się i zapewnić utrzymanie tak zdrowego, jak to możliwe.

Zdrowa dieta może również pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych skutków ubocznych leków immunosupresyjnych , w tym przyrostu masy ciała, osteoporozy i cukrzycy.

Immunosupresanty zwiększają również podatność na infekcje, w tym na zatrucia pokarmowe .

Upewnij się, że przestrzegasz dobrej higieny żywności, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę brzucha .

Palenie i alkohol

Palenie może być bardzo szkodliwe, więc zwykle będziesz musiał rzucić palenie, zanim będziesz mógł rozważyć przeszczep.

Uzyskaj więcej porad i informacji na temat rzucania palenia

Nadal możesz pić alkohol po przeszczepie serca, chociaż powinieneś unikać nadmiernych ilości.

Staraj się unikać regularnego picia więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo.

Seks, ciąża i antykoncepcja

Porozmawiaj ze swoim zespołem transplantacyjnym, jeśli chcesz starać się o dziecko po przeszczepie serca.

Porozmawiają z Tobą o możliwym ryzyku, dodatkowej opiece, jakiej możesz potrzebować i wszelkich możliwych zmianach w lekach.

Możesz doradzić, aby zaczekać co najmniej rok po operacji przeszczepu, zanim zaczniesz starać się o dziecko.

Jeśli nie starasz się o dziecko, porozmawiaj ze swoim zespołem transplantologicznym o odpowiedniej antykoncepcji , ponieważ niektóre rodzaje pigułek antykoncepcyjnych mogą zakłócać działanie leków immunosupresyjnych.

Nawet jeśli zażywasz pigułkę, dobrze jest upewnić się, że Ty lub Twój partner stosujesz antykoncepcję barierową, taką jak prezerwatywa , ponieważ istnieje zwiększone ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową (STI) .

Prowadzenie pojazdu, podróże i praca lub szkoła

Będziesz musiał przestać prowadzić samochód przez co najmniej miesiąc po przeszczepie serca i możesz nie być w stanie zacząć ponownie przez 6 do 12 tygodni.

Zapytaj swój zespół transplantacyjny o radę, kiedy można bezpiecznie prowadzić.

Wiele osób może wrócić do pracy po przeszczepie serca, ale to, jak długo to potrwa, zależy od Twojej pracy i tego, jak dobrze wyzdrowiejesz.

Większość ludzi wraca do pracy w ciągu 6 miesięcy.

Dzieci, które przeszły przeszczep serca, mogą wrócić do szkoły w ciągu 2 lub 3 miesięcy.

Możesz podróżować po przeszczepie serca, ale dobrym pomysłem może być zaczekanie do zakończenia pierwszego roku częstych wizyt kontrolnych.

Porozmawiaj ze swoim zespołem transplantacyjnym, aby uzyskać więcej porad dotyczących podróżowania.