Choroba tętnic obwodowych (PAD) – Leczenie

Nie ma lekarstwa na chorobę tętnic obwodowych (PAD), ale zmiany stylu życia i leki mogą pomóc zmniejszyć objawy.

Te metody leczenia mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia innych rodzajów chorób układu krążenia (CVD) , takich jak:

Leczenie jest bardzo ważne, ponieważ posiadanie PAD jest oznaką niezdrowego naczynia krwionośnego.

W ciężkich przypadkach lub gdy wstępne leczenie nie zmniejszyło skutecznie objawów, można zastosować zabieg chirurgiczny.

Zmiany stylu życia

Dwie najważniejsze zmiany w stylu życia, które możesz wprowadzić, jeśli zdiagnozowano u Ciebie PAD, to bardziej regularne ćwiczenia i rzucenie palenia, jeśli palisz.

Ćwiczenie

Dowody sugerują, że regularne ćwiczenia pomagają zmniejszyć nasilenie i częstotliwość objawów PAD, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia kolejnego CVD. Ćwiczenia mogą również zwiększyć poczucie własnej wartości, nastrój, jakość snu i energię.

National Institute for Health and Care Excellence (NICE) zaleca nadzorowane ćwiczenia jako jeden z pierwszych kroków w zarządzaniu PAD. Może to obejmować sesje ćwiczeń grupowych z innymi osobami z CVD, prowadzone przez trenera.

Program ćwiczeń obejmuje zwykle 2 godziny ćwiczeń pod nadzorem tygodniowo przez 3 miesiące. Staraj się ćwiczyć codziennie przez resztę życia, ponieważ korzyści z ćwiczeń szybko znikają, jeśli nie są częste i regularne.

Jednym z najlepszych ćwiczeń, jakie możesz wykonać, jest chodzenie. Zwykle zaleca się chodzenie tak daleko i tak długo, jak to możliwe, zanim objawy bólu staną się nie do zniesienia. Następnie odpocznij, aż ból minie. Zacznij ponownie chodzić, aż ból powróci. Używaj tej metody „stop-start”, aż łącznie spędzisz co najmniej 30 minut marszu. Rób to kilka razy w tygodniu.

Kurs ćwiczeń jest trudny, ponieważ częste epizody bólu mogą być denerwujące. Jednak powinno to złagodzić objawy.

Czytać o:

Zdrowie i fitness

Chodzenie dla zdrowia

Przestań palić

Rzucenie palenia zmniejszy ryzyko pogorszenia się PAD i wystąpienia kolejnego poważnego CVD. Badania wykazały, że osoby, które palą po otrzymaniu diagnozy, są znacznie bardziej narażone na zawał serca i śmierć z powodu powikłań związanych z chorobą serca niż osoby, które rzuciły palenie po postawieniu diagnozy.

Przeczytaj więcej o rzucaniu palenia .

Inne zmiany stylu życia

Oprócz ćwiczeń i rzucania palenia istnieje wiele innych zmian stylu życia, które możesz wprowadzić, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju innych postaci CVD.

Obejmują one:

Psychiczne samopoczucie

PAD może powodować silny ból i zakłócać życie. Jeśli zmagasz się z depresją lub lękiem, ważne jest, aby uzyskać wsparcie, aby zadbać o dobre samopoczucie psychiczne.

Czytać o:

Cukrzyca

Słabo kontrolowana cukrzyca może również pogorszyć objawy PAD i zwiększyć ryzyko rozwoju innych postaci CVD.

Ważne jest, aby właściwie zarządzać cukrzycą, co może wiązać się ze zmianami stylu życia. Może to obejmować zmniejszenie ilości cukru i tłuszczu w diecie oraz przyjmowanie leków obniżających poziom cukru we krwi.

Przeczytaj o leczeniu cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2 .

Leki

Do leczenia przyczyn PAD można stosować różne leki, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia kolejnego CVD.

Niektórzy ludzie mogą potrzebować tylko 1 lub 2 leków omówionych poniżej, podczas gdy inni mogą potrzebować kilku.

Statyny

Jeśli badania krwi wykażą, że Twój poziom cholesterolu LDL („złego cholesterolu”) jest wysoki, zostanie Ci przepisany rodzaj leku zwany statyną.

Statyny działają, pomagając zmniejszyć produkcję cholesterolu LDL w wątrobie.

Wiele osób przyjmujących statyny nie odczuwa żadnych skutków ubocznych lub występuje ich bardzo niewiele, chociaż u innych występują pewne skutki uboczne, takie jak:

Leki przeciwnadciśnieniowe

Leki hipotensyjne to grupa leków stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia) .

Prawdopodobnie zostanie Ci przepisany lek przeciwnadciśnieniowy, jeśli:

  • jeśli nie masz cukrzycy, a ciśnienie krwi jest wyższe niż 140/90 mmHg
  • masz cukrzycę i ciśnienie krwi przekracza 130/80 mmHg

Przeczytaj więcej o diagnozowaniu wysokiego ciśnienia krwi .

Powszechnym rodzajem leków przeciwnadciśnieniowych jest inhibitor konwertazy angiotensyny (ACE), który blokuje działanie niektórych hormonów pomagających regulować ciśnienie krwi. To obniży ciśnienie krwi.

Skutki uboczne inhibitorów ACE obejmują:

Większość z tych skutków ubocznych mija w ciągu kilku dni, chociaż niektórzy ludzie uważają, że mają dłuższy suchy kaszel.

Jeśli objawy niepożądane staną się ciężkie, może być zalecony podobny lek, zwany antagonistą receptora angiotensyny-2.

Leki rozrzedzające krew

Jednym z największych potencjalnych zagrożeń, jeśli masz miażdżycę, jest kawałek złogów tłuszczu (płytki) odrywający się od ściany tętnicy. Może to spowodować powstanie skrzepu krwi w miejscu pękniętej płytki.

Jeśli zakrzep krwi rozwinie się w tętnicy dostarczającej krew do serca (tętnicy wieńcowej), może wywołać zawał serca. Podobnie, jeśli zakrzep krwi powstanie w którymkolwiek z naczyń krwionośnych docierających do mózgu, może wywołać udar.

Jeśli masz PAD, prawdopodobnie zostanie Ci przepisany lek rozrzedzający krew, aby zmniejszyć ryzyko zakrzepów krwi. Ten lek działa poprzez rozrzedzenie krwi, więc prawdopodobieństwo krzepnięcia jest mniejsze.

Leki rozrzedzające krew, które mogą być przepisane pacjentom z PAD, obejmują:

Szczawian naftidrofurylu

Możesz otrzymać ofertę szczawianu naftidrofurylu, jeśli masz ból nóg wywołany wysiłkiem fizycznym (chromanie przestankowe).

Ten lek może poprawić przepływ krwi w organizmie i jest stosowany bardzo rzadko, jeśli nie chcesz mieć operacji. Może być również stosowany, jeśli program ćwiczeń pod nadzorem nie doprowadził do zadowalającej poprawy stanu.

Skutki uboczne szczawianu naftidrofurylu mogą obejmować:

  • źle się czuć
  • ból brzucha
  • biegunka
  • wysypki

Zwykle zaleca się przyjmowanie szczawianu naftidrofurylu przez około 3 do 6 miesięcy, aby sprawdzić, czy złagodzi objawy. Jeśli po tym czasie kuracja nie będzie skuteczna, zostanie przerwana.

Chirurgia i procedury

W kilku przypadkach może być zalecana procedura przywracania przepływu krwi przez tętnice w nogach. Nazywa się to rewaskularyzacją.

Rewaskularyzacja może być zalecana, jeśli ból nóg jest tak silny, że uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności lub jeśli objawy nie ustąpiły po zastosowaniu wspomnianych metod leczenia.

Istnieją 2 główne rodzaje zabiegów rewaskularyzacji w przypadku PAD:

  • angioplastyka – polega na rozszerzeniu zablokowanego lub zwężonego odcinka tętnicy poprzez napełnienie małego balonika wewnątrz naczynia
  • pomostowanie tętnic – gdzie naczynia krwionośne są pobierane z innej części ciała i wykorzystywane do ominięcia blokady w tętnicy

Która procedura jest najlepsza?

Nie zawsze możesz wybrać między zabiegiem angioplastyki a przeszczepem bajpasowym. Jeśli tak, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z zalet i wad każdego z nich.

Angioplastyka jest mniej inwazyjna niż bypass. Nie wymaga wykonywania większych cięć (nacięć) ciała i jest zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym jako zabieg dzienny. Oznacza to, że będziesz mógł wrócić do domu tego samego dnia po operacji i szybciej wyzdrowieć.

Z tego powodu angioplastyka jest generalnie preferowana zamiast operacji pomostowania, chyba że angioplastyka nie jest odpowiednia lub wcześniej się nie powiodła.

Jednak wyniki bajpasu są ogólnie uważane za trwalsze niż wyniki angioplastyki. Oznacza to, że procedura może wymagać rzadszego powtarzania niż angioplastyka.

Zarówno plastyka naczyń, jak i operacja bajpasów niosą ze sobą niewielkie ryzyko poważnych powikłań, takich jak zawał serca, udar, a nawet śmierć. Chociaż nie ma wielu badań porównujących operację bajpasów i angioplastykę w przypadku PAD, istnieją pewne dowody sugerujące, że ryzyko poważnych powikłań jest podobne w obu przypadkach.

Przed zaleceniem leczenia zespół chirurgów, lekarzy i pielęgniarek omówi z Tobą możliwości. Będzie to obejmować potencjalne ryzyko i korzyści.