Anorexia nervosa – leczenie

Leczenie anoreksji zwykle obejmuje połączenie terapii rozmową i nadzorowanego przyrostu masy ciała.

Ważne jest, aby rozpocząć leczenie tak wcześnie, jak to możliwe, aby zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań, szczególnie jeśli straciłeś już dużo na wadze.

Leczenie anoreksji jest nieco inne u dorosłych i osób poniżej 18 roku życia.

Zabieg dla dorosłych

W leczeniu anoreksji dostępnych jest wiele różnych terapii rozmową. Celem tych zabiegów jest pomóc ci zrozumieć przyczyny twoich problemów żywieniowych i poczuć się bardziej komfortowo z jedzeniem, abyś mógł zacząć jeść więcej i osiągnąć zdrową wagę.

Możesz otrzymać jeden z następujących rodzajów terapii rozmową. Jeśli uważasz, że któryś nie jest dla Ciebie odpowiedni lub nie pomaga, możesz porozmawiać ze swoim lekarzem o wypróbowaniu innego rodzaju terapii.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)

Jeśli zaproponowano Tobie CBT , zwykle będzie ona obejmować cotygodniowe sesje trwające do 40 tygodni (9 do 10 miesięcy) i 2 sesje tygodniowo przez pierwsze 2-3 tygodnie.

CBT polega na rozmowie z terapeutą, który będzie pracował z Tobą, aby stworzyć spersonalizowany plan leczenia.

Pomogą ci:

  • radzić sobie ze swoimi uczuciami
  • zrozumieć odżywianie i skutki głodu
  • dokonywać zdrowych wyborów żywieniowych

Poproszą cię o samodzielne ćwiczenie tych technik, mierzenie postępów i pokazywanie sposobów radzenia sobie z trudnymi uczuciami i sytuacjami, abyś trzymał się nowych nawyków żywieniowych.

Leczenie jadłowstrętu psychicznego Maudsley dla dorosłych (MANTRA)

MANTRA polega na rozmowie z terapeutą, aby zrozumieć, co powoduje twoje zaburzenia odżywiania. Skupia się na tym, co jest dla Ciebie ważne i pomaga zmienić Twoje zachowanie, gdy jesteś gotowy.

Możesz zaangażować swoją rodzinę lub opiekunów, jeśli uważasz, że byłoby to pomocne.

Powinieneś otrzymać 20 sesji. Pierwszych 10 powinno być cotygodniowych, a następnych 10 zaplanowanych tak, aby Ci odpowiadały.

Specjalistyczne wspomagające zarządzanie kliniczne (SSCM)

SSCM obejmuje rozmowę z terapeutą, który pomoże Ci zrozumieć, co powoduje Twoje zaburzenia odżywiania. Dowiesz się o odżywianiu io tym, jak Twoje nawyki żywieniowe powodują objawy.

Powinieneś otrzymać 20 lub więcej sesji tygodniowo. Twój terapeuta wyznaczy Ci docelową wagę i przez 20 tygodni pomoże Ci ją osiągnąć.

Ogniskowa terapia psychodynamiczna

Ogniskowa terapia psychodynamiczna jest zwykle oferowana, jeśli uważasz, że żadna z powyższych terapii nie jest dla Ciebie odpowiednia lub jeśli nie działają.

Ogniskowa terapia psychodynamiczna powinna obejmować próbę zrozumienia, w jaki sposób Twoje nawyki żywieniowe są powiązane z tym, co myślisz oraz z tym, co myślisz o sobie i innych ludziach w swoim życiu.

Powinieneś otrzymać cotygodniowe sesje do 40 tygodni (9 do 10 miesięcy).

Porady dietetyczne

Podczas leczenia prawdopodobnie otrzymasz porady dotyczące zdrowego odżywiania i diety. Jednak sama ta rada nie pomoże ci wyzdrowieć z anoreksji, więc będziesz potrzebować terapii rozmową, a także porady dietetycznej.

Twoi lekarze prawdopodobnie również zalecą Ci przyjmowanie suplementów witaminowych i mineralnych, aby uzyskać wszystkie składniki odżywcze potrzebne do zachowania zdrowia.

Leczenie dzieci i młodzieży

Dzieci i młodzież zazwyczaj otrzymują terapię rodzinną. Możesz również otrzymać propozycję terapii poznawczo-behawioralnej lub psychoterapię ukierunkowaną na młodzież. CBT będzie bardzo podobne do CBT oferowanej dorosłym.

Terapia rodzinna

Terapia rodzinna polega na rozmowie z terapeutą przez Ciebie i Twoją rodzinę, aby zbadać, w jaki sposób anoreksja wpłynęła na Ciebie i jak Twoja rodzina może Cię wesprzeć, aby poczuć się lepiej.

Twój terapeuta pomoże Ci również znaleźć sposoby radzenia sobie z trudnymi uczuciami i sytuacjami, które powstrzymają Cię przed nawrotem niezdrowych nawyków żywieniowych po zakończeniu terapii.

Sesje możesz odbywać razem z rodziną lub samodzielnie z terapeutą. Terapia rodzinna jest czasami oferowana w grupie z innymi rodzinami.

Zazwyczaj oferuje się Ci od 18 do 20 sesji w ciągu roku, a Twój terapeuta będzie regularnie sprawdzał, czy harmonogram nadal działa.

Psychoterapia ukierunkowana na młodzież

Psychoterapia skoncentrowana na nastolatku obejmuje zwykle do 40 sesji i zwykle trwa od 12 do 18 miesięcy. Na początku będziesz mieć sesje częściej, aby zapewnić Ci większe wsparcie.

Terapeuta pomoże Ci:

  • poradzić sobie ze swoimi obawami o przybranie na wadze
  • zrozumieć, co musisz zrobić, aby być zdrowym
  • zrozumieć wpływ niedojadania
  • zrozumieć, co powoduje anoreksję i jak ją powstrzymać

Możesz skorzystać z terapii sam lub z rodziną.

Porady dietetyczne

Jeśli masz anoreksję, możesz nie otrzymywać wszystkich witamin i energii potrzebnych Twojemu organizmowi do prawidłowego wzrostu i rozwoju, co jest szczególnie ważne w okresie dojrzewania.

Podczas leczenia lekarz udzieli porad dotyczących najlepszych pokarmów, jakie należy spożywać, aby zachować zdrowie. Prawdopodobnie zalecą również przyjmowanie suplementów witaminowych i mineralnych.

Porozmawiają również z Twoimi rodzicami lub opiekunami o Twojej diecie, aby mogli wspierać Cię w domu.

Zdrowe kości

Anoreksja może osłabiać kości, co może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zwanego osteoporozą . Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli Twoja waga była niska przez rok lub dłużej u dzieci i młodzieży lub przez 2 lata lub dłużej u dorosłych.

Z tego powodu lekarze mogą zasugerować wykonanie badania gęstości kości, aby sprawdzić stan swoich kości.

Dziewczęta i kobiety są bardziej narażone na osłabienie kości niż mężczyźni, dlatego lekarz może przepisać leki, które pomogą chronić kości przed osteoporozą.

Medycyna

Leki przeciwdepresyjne nie powinny być oferowane jako jedyne leczenie anoreksji. Ale może Ci zaproponować lek przeciwdepresyjny, taki jak fluoksetyna (Prozac), w połączeniu z terapią, aby pomóc Ci radzić sobie z innymi schorzeniami, takimi jak:

Leki przeciwdepresyjne są bardzo rzadko przepisywane dzieciom lub młodzieży poniżej 18 roku życia.

Gdzie nastąpi leczenie

Większość osób z anoreksją podczas leczenia będzie mogła pozostać w domu. Zwykle będziesz mieć wizyty w klinice, a następnie będziesz mógł wrócić do domu.

Możesz jednak zostać przyjęty do szpitala, jeśli masz poważne komplikacje zdrowotne. Na przykład, jeśli:

Twoi lekarze będą uważnie obserwować Twoją wagę i stan zdrowia, jeśli będziesz przebywać w szpitalu. Pomogą Ci one stopniowo osiągnąć prawidłową wagę oraz rozpocząć lub kontynuować terapię.

Kiedy już będą zadowoleni z Twojej wagi oraz zdrowia fizycznego i psychicznego, powinieneś móc wrócić do domu.

Obowiązkowe leczenie

Czasami osoba z anoreksją może odmówić leczenia, nawet jeśli jest poważnie chora, a jej życie jest zagrożone.

W takich przypadkach lekarze mogą w ostateczności podjąć decyzję o przyjęciu danej osoby do szpitala na przymusowe leczenie na podstawie ustawy o zdrowiu psychicznym. Nazywa się to czasem „dzieleniem na sekcje” lub „dzieleniem na sekcje”.

Kontrole

Ważne jest, aby po zakończeniu leczenia otrzymywać stałe wsparcie.

Co najmniej raz w roku należy sprawdzać swoją wagę oraz stan psychiczny i fizyczny. Zwykle będzie to robił twój lekarz rodzinny, ale może to być przez specjalistę od zaburzeń odżywiania.

Dalsze wsparcie

Istnieje wiele organizacji wspierających osoby z anoreksją i ich rodziny, m.in .:

Pomocne może być również dołączenie do samopomocowej grupy wsparcia, takiej jak internetowa grupa wsparcia Beat dla osób z anoreksją.