Celiakia – Diagnoza

Rutynowe badania w kierunku celiakii nie są zalecane, chyba że masz objawy lub zwiększone ryzyko ich rozwoju.

Badanie w kierunku celiakii obejmuje:

  • badania krwi – aby pomóc w identyfikacji osób, które mogą mieć celiakię
  • biopsja – w celu potwierdzenia diagnozy

Podczas testowania na celiakię musisz spożywać pokarmy zawierające gluten, aby testy były dokładne. Nie należy również rozpoczynać diety bezglutenowej do czasu potwierdzenia diagnozy przez specjalistę, nawet jeśli wyniki badań krwi są pozytywne.

Badanie krwi

Twój lekarz rodzinny pobierze próbkę krwi i zbada ją na obecność przeciwciał zwykle obecnych we krwi osób z celiakią.

Podczas wykonywania badania krwi należy włączyć gluten do diety, ponieważ unikanie go może prowadzić do niedokładnych wyników.

Jeśli we krwi zostaną wykryte przeciwciała przeciwko celiakii, Twój lekarz rodzinny skieruje Cię na biopsję jelita.

Czasami jednak można mieć celiakię i nie mieć tych przeciwciał we krwi.

Jeśli pomimo ujemnego wyniku badania krwi nadal masz objawy podobne do celiakii, Twój lekarz rodzinny może nadal zalecić wykonanie biopsji.

Biopsja

Biopsja wykonywana jest w szpitalu, najczęściej przez gastroenterologa (specjalistę leczenia schorzeń żołądka i jelit). Biopsja może pomóc w potwierdzeniu diagnozy celiakii.

Jeśli potrzebujesz wykonać biopsję, endoskop (cienka, elastyczna rurka z lampą i kamerą na jednym końcu) zostanie włożony do ust i delikatnie przepuszczony do jelita cienkiego.

Przed zabiegiem otrzymasz środek znieczulający miejscowo, aby znieczulić gardło i być może środek uspokajający, który pomoże Ci się zrelaksować.

Gastroenterolog przeprowadzi przez endoskop małe narzędzie biopsyjne, aby pobrać próbki błony śluzowej jelita cienkiego. Próbka zostanie następnie zbadana pod mikroskopem pod kątem oznak celiakii.

Badania po diagnozie

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie celiakię, możesz mieć również inne testy, aby ocenić, jak choroba wpłynęła na Ciebie do tej pory.

Możesz mieć dodatkowe badania krwi, aby sprawdzić poziom żelaza oraz innych witamin i minerałów we krwi. Pomoże to ustalić, czy celiakia doprowadziła do niedokrwistości (niedoboru żelaza we krwi) w wyniku złego trawienia.

Jeśli wydaje się, że masz opryszczkowate zapalenie skóry (swędząca wysypka spowodowana nietolerancją glutenu), możesz mieć biopsję skóry, aby to potwierdzić. Zostanie to przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym i obejmuje pobranie małej próbki skóry z dotkniętego obszaru, aby można ją było zbadać pod mikroskopem.

W niektórych przypadkach celiakii może być również zalecane badanie DEXA . To rodzaj prześwietlenia, które mierzy gęstość kości. Może to być konieczne, jeśli twój lekarz rodzinny podejrzewa, że twój stan mógł zacząć rozrzedzać twoje kości.

W celiakii brak składników odżywczych spowodowany złym trawieniem może osłabiać i łamać kości (osteoporoza) . Skan DEXA nie jest testem na zapalenie stawów i mierzy tylko gęstość kości, aby sprawdzić, czy jesteś zagrożony złamaniami kości w miarę starzenia się.

Grupy lokalne

Wiele osób czuje się przytłoczonych, gdy po raz pierwszy zdiagnozowano u nich celiakię. Przejście na dietę bezglutenową może być mylące, szczególnie jeśli od wielu lat jesz produkty zawierające gluten.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy po zdiagnozowaniu wiele osób przypadkowo spożywa produkty zawierające gluten, co może spowodować nawrót objawów.

Możesz dowiedzieć się więcej o celiakii i otrzymać praktyczne porady dotyczące przejścia na dietę bezglutenową, kontaktując się z lokalną grupą wsparcia dla chorych na celiakię.

Grupy wsparcia zapewniają pomoc i wsparcie osobom cierpiącym na celiakię, w tym osobom niedawno zdiagnozowanym i tym, którzy cierpią na tę chorobę od lat.

Strona internetowa Celiac UK zawiera dodatkowe informacje, porady i szczegóły dotyczące grup wsparcia w Twojej okolicy.

Ładne wskazówki

Wytyczne z 2015 r. Opublikowane przez National Institute for Health and Care Excellence (NICE) zawierają szczegółowe informacje na temat tego, kiedy należy przeprowadzać badania w kierunku celiakii.

Dorośli lub dzieci powinni zostać przebadani, jeśli mają następujące objawy:

Badanie jest również zalecane, jeśli masz krewnego pierwszego stopnia (rodzica, rodzeństwo lub dziecko) z celiakią.

Przeczytaj wskazówki NICE dotyczącerozpoznawania, oceny i leczenia celiakii .