Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – alternatywy

Jeśli nie możesz stosować hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) lub nie chcesz tego robić, możesz rozważyć alternatywne sposoby kontrolowania objawów menopauzy.

Środki dotyczące stylu życia

Poniższe środki dotyczące stylu życia mogą pomóc zmniejszyć niektóre objawy menopauzy :

  • Wykonuj regularne ćwiczenia – regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć uderzenia gorąca i poprawić sen. To także dobry sposób na poprawę nastroju, jeśli czujesz się niespokojny, rozdrażniony lub przygnębiony. Ćwiczenia z obciążeniem mogą pomóc w utrzymaniu mocnych kości
  • stosuj zdrową dietę – zbilansowana dieta może pomóc w utrzymaniu masy ciała i utrzymaniu zdrowych kości
  • zachowaj spokój w nocy – noś luźne ubrania i śpij w chłodnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, jeśli wystąpią uderzenia gorąca i nocne poty
  • ograniczyć kofeinę, alkohol i pikantne potrawy, ponieważ wszystkie one wywołują uderzenia gorąca
  • spróbuj zmniejszyć poziom stresu, aby poprawić wahania nastroju, upewnij się, że dużo odpoczywasz, a także regularnie ćwiczysz. Zajęcia takie jak joga i tai chi mogą pomóc Ci się zrelaksować
  • rzucić palenie, jeśli palisz – rzucenie palenia pomoże zmniejszyć uderzenia gorąca i ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, takich jak choroby serca , udar i rak
  • wypróbuj nawilżacz lub nawilżacz pochwy, jeśli odczuwasz suchość pochwy – w sklepach i aptekach można kupić kilka różnych rodzajów

Tibolone

Tibolone (marka Livial) jest lekiem na receptę, podobnym do przyjmowania złożonej HTZ (estrogen i progestagen). Jest przyjmowany jako tabletka raz dziennie.

Może pomóc złagodzić objawy, takie jak uderzenia gorąca, obniżony nastrój i zmniejszony popęd płciowy , chociaż niektóre badania sugerują, że może nie być tak skuteczna jak złożona HTZ.

Jest odpowiedni tylko dla kobiet, które miały ostatni okres ponad rok temu (tzw. Postmenopauza).

Skutki uboczne tibolonu mogą obejmować ból brzucha (brzucha), ból miednicy , tkliwość piersi, swędzenie i wydzielinę z pochwy .

Ryzyko związane z tibolonem jest podobne do ryzyka związanego z HTZ i obejmuje zwiększone ryzyko raka piersi i udarów . Porozmawiaj ze swoim lekarzem ogólnym o ryzyku i korzyściach związanych ze stosowaniem tibolonu, jeśli rozważasz jego przyjęcie.

Leki przeciwdepresyjne

Istnieją 2 rodzaje leków przeciwdepresyjnychselektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI) – które mogą pomóc w uderzeniach gorąca spowodowanych menopauzą.

Leki te nie są licencjonowane do tego użytku. Oznacza to, że nie przeszli badań klinicznych, aby sprawdzić, czy pomagają w tym objawie, ale wielu ekspertów uważa, że prawdopodobnie pomogą, a lekarz omówi z tobą możliwe korzyści i zagrożenia.

Skutki uboczne SSRI i SNRI mogą obejmować uczucie pobudzenia, drżenie lub lęk, nudności , zawroty głowy i zmniejszony popęd płciowy.

Jakiekolwiek skutki uboczne zwykle ustępują z czasem, ale jeśli tak się nie dzieje, należy udać się do lekarza rodzinnego.

Klonidyna

Clonidine to lek na receptę, który może pomóc zmniejszyć uderzenia gorąca i nocne poty u niektórych kobiet w okresie menopauzy. Jest przyjmowany w postaci tabletek 2 lub 3 razy dziennie.

Nie wpływa na poziom hormonów, więc w przeciwieństwie do HTZ nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem problemów, takich jak rak piersi. Jednak badania sugerują, że ma ona bardzo mały wpływ na objawy menopauzy.

Klonidyna może również powodować nieprzyjemne skutki uboczne, w tym suchość w ustach , senność, depresję i zaparcia .

Zauważenie efektów klonidyny może zająć od 2 do 4 tygodni. Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym, jeśli objawy nie ustąpią lub wystąpią uciążliwe skutki uboczne.

Bioidentyczne lub „naturalne” hormony

Bioidentyczne hormony to preparaty hormonalne wytwarzane ze źródeł roślinnych, które są reklamowane jako podobne lub identyczne z ludzkimi hormonami.

Lekarze twierdzą, że te hormony są „naturalną” i bezpieczniejszą alternatywą dla standardowych leków do HTZ.

Jednak preparaty bioidentyczne nie są zalecane, ponieważ:

  • nie są regulowane i nie jest jasne, jak są bezpieczne – nie ma dobrych dowodów na to, że są bezpieczniejsze niż standardowa HTZ
  • nie wiadomo, jak skutecznie zmniejszają objawy menopauzy
  • równowaga hormonów stosowanych w preparatach bioidentycznych jest zwykle oparta na poziomie hormonów w ślinie, ale nie ma dowodów, że te poziomy są związane z twoimi objawami

Wiele standardowych hormonów HTZ jest wytwarzanych z naturalnych źródeł, ale w przeciwieństwie do hormonów bioidentycznych, są one ściśle regulowane i zostały dobrze zbadane, aby zapewnić ich jak największą skuteczność i bezpieczeństwo.

Terapie uzupełniające

W sklepach ze zdrową żywnością sprzedawanych jest kilka produktów do leczenia objawów menopauzy, w tym preparaty ziołowe, takie jak olej z wiesiołka, czarnuszka, dzięgiel, żeń-szeń i dziurawiec.

Istnieją dowody sugerujące, że niektóre z tych środków, w tym czarny Cohosh i ziele dziurawca, mogą pomóc w zmniejszeniu uderzeń gorąca, ale wiele terapii uzupełniających nie jest popartych dowodami naukowymi.

Nawet jeśli istnieją dowody potwierdzające, nie ma pewności co do właściwych dawek do zastosowania i czy korzyści zdrowotne utrzymują się. Niektóre z tych środków (zwłaszcza ziele dziurawca) mogą również powodować poważne skutki uboczne, jeśli są przyjmowane z innymi lekami.

Produkty te są często sprzedawane jako „naturalne”, ale to niekoniecznie oznacza, że są bezpieczne. Nie zawsze można zagwarantować jakość, czystość i składniki, które mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne.

Jeśli myślisz o terapii uzupełniającej, dobrze jest poprosić lekarza rodzinnego lub farmaceutę o poradę.