Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – przestrogi

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) nie są odpowiednie dla każdego. Mogą powodować problemy, jeśli masz inne schorzenia lub jeśli są przyjmowane razem z innymi lekami.

Niektóre z problemów, które ty i twój lekarz musicie wziąć pod uwagę podczas przyjmowania SSRI lub rozważając ich użycie, obejmują:

Warunki medyczne

SSRI mogą nie być odpowiednie, jeśli masz jeden z następujących warunków:

SSRI może wymagać ostrożności lub wcale, jeśli masz jeden z tych schorzeń, ponieważ lek może zwiększyć ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych.

Ciąża

Jeśli jesteś w ciąży i podejrzewasz, że możesz mieć depresję, powinieneś omówić z lekarzem ryzyko i korzyści związane ze stosowaniem SSRI. Jeśli zalecane są SSRI, zwykle zostanie Ci przepisana fluoksetyna, citalopram lub sertralina, ponieważ uważa się, że są one stosunkowo bezpieczne w użyciu.

Powinieneś również porozmawiać z lekarzem, jeśli zajdziesz w ciążę podczas przyjmowania leków z grupy SSRI.

Jako środek ostrożności, SSRI zwykle nie są zalecane w czasie ciąży, szczególnie w ciągu pierwszych 3 miesięcy (pierwszy trymestr). Dzieje się tak, ponieważ może istnieć zagrożenie dla dziecka.

Można jednak zrobić wyjątki, jeśli ryzyko związane z depresją (lub innym stanem zdrowia psychicznego) przewyższa potencjalne ryzyko leczenia.

Możliwe ryzyko związane z przyjmowaniem SSRI podczas ciąży obejmuje:

  • utrata ciąży
  • wady wrodzone serca dziecka ( wrodzona wada serca )
  • dziecko rodzi się z rzadką chorobą zwaną przetrwałym nadciśnieniem płucnym u noworodka (PPHN), która powoduje problemy z oddychaniem i krążeniem

Karmienie piersią

Jeśli podczas karmienia piersią przepisuje się leki z grupy SSRI, zwykle zaleca się stosowanie paroksetyny lub sertraliny i uważa się je za bezpieczne w użyciu.

Jednak można stosować inne SSRI, jeśli uważa się, że korzyści z leczenia i korzyści z karmienia piersią przeważają nad potencjalnym ryzykiem.

Dzieci i młodzież

SSRI zwykle nie są zalecane dla dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Dzieje się tak, ponieważ istnieją dowody na zwiększone ryzyko samookaleczeń i myśli o samobójstwie w tej grupie wiekowej.

Istnieją również obawy, że stosowanie leków z grupy SSRI może wpływać na rozwój mózgu dzieci i młodzieży.

Jednak dzieciom i młodym ludziom w wieku poniżej 18 lat można zaproponować SSRI, jeśli terapie mówiące, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT) , same nie pomogły. W takich przypadkach SSRI zostanie przepisane tylko jako uzupełnienie terapii rozmową, a leczenie musi być nadzorowane przez psychiatrę (lekarza specjalizującego się w leczeniu chorób psychicznych).

Jeśli zalecany jest SSRI, fluoksetyna jest zwykle pierwszym wyborem.

Prowadzenie i obsługa maszyn

Niektóre SSRI mogą powodować zawroty głowy , senność i niewyraźne widzenie, szczególnie na początku ich przyjmowania.

W przypadku wystąpienia tych objawów nie należy prowadzić pojazdów ani używać ciężkich narzędzi i maszyn. Objawy powinny być tymczasowe, ale jeśli nie masz pewności, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Interakcje z innymi lekami

SSRI mogą reagować w nieprzewidywalny sposób z niektórymi innymi lekami (zwanymi „interakcjami”), potencjalnie zwiększając ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak krwawienie lub problem znany jako „zespół serotoninowy”.

Niektóre leki, które mogą wchodzić w interakcje z niektórymi SSRI, obejmują:

Jednak nie jest to wyczerpująca lista wszystkich leków, które mogą wchodzić w interakcje z SSRI, i nie wszystkie te interakcje dotyczą wszystkich rodzajów SSRI.

Zawsze należy uważnie przeczytać ulotkę informacyjną dla pacjenta, która jest dołączona do leku z grupy SSRI, aby sprawdzić, czy są jakieś leki, których należy unikać. W przypadku wątpliwości, poradę powinien udzielić farmaceuta lub lekarz rodzinny.

Interakcje z jedzeniem i piciem

Alkohol nie jest zwykle zalecany, jeśli bierzesz SSRI, ponieważ może zwiększyć senność, której możesz doświadczyć, i może pogorszyć uczucie depresji.

Wiadomo również, że SSRI, fluwoksamina, wzmacnia działanie kofeiny, więc osoby pijące duże ilości kofeiny mogą odczuwać nieprzyjemne objawy, takie jak kołatanie serca , nudności, niepokój i bezsenność .

Dlatego podczas przyjmowania fluwoksaminy należy unikać picia dużych ilości napojów zawierających kofeinę, takich jak herbata, kawa, napoje energetyzujące i cola.

Dziurawiec

Dziurawiec jest popularnym lekiem ziołowym promowanym w leczeniu depresji.

Chociaż istnieją pewne dowody na to, że ziele dziurawca może pomóc w łagodnej lub umiarkowanej depresji, wielu ekspertów odradza jego stosowanie, ponieważ ilość substancji czynnej może się znacznie różnić i nigdy nie można być pewnym, jaki będzie miał na Ciebie wpływ.

Przyjmowanie dziurawca razem z SSRI może również potencjalnie powodować poważne problemy zdrowotne.