Osteoporoza – Życie z

Osteoporoza nie oznacza na pewno złamania.

Istnieją środki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko upadku lub złamania.

Zapobieganie upadkom

Wprowadzenie prostych zmian w domu może pomóc zmniejszyć ryzyko złamania kości podczas upadku .

Sprawdź swój dom pod kątem zagrożeń, o które możesz się potknąć, takich jak ciągnące się przewody. Upewnij się, że dywaniki i wykładziny są bezpieczne i trzymaj gumowe maty przy zlewie i w wannie, aby zapobiec poślizgnięciu się.

Miej regularne badania wzroku i słuchu . Niektóre starsze osoby mogą potrzebować specjalnych ochraniaczy na biodrach, aby złagodzić upadek. Twój lekarz rodzinny może zaoferować pomoc i porady dotyczące zmian w Twoim stylu życia.

Przeczytaj więcej o zapobieganiu upadkom .

National Institute for Health and Care Excellence (NICE) również opracował wytyczne zatytułowane Upadki: ocena i zapobieganie upadkom u osób starszych .

Zdrowe odżywianie i ćwiczenia

Regularne ćwiczenia i zdrowa dieta są ważne dla każdego, nie tylko dla osób z osteoporozą. Mogą pomóc w zapobieganiu wielu poważnym chorobom , w tym chorobom serca i wielu formom raka .

Upewnij się, że masz zbilansowaną dietę zawierającą wszystkie grupy pokarmów, aby zapewnić organizmowi potrzebne składniki odżywcze.

Przeczytaj więcej o tym, co jeść na mocne kości .

Królewskie Towarzystwo Osteoporozy posiada ulotki i arkusze informacyjne dotyczące ćwiczeń i aktywności fizycznej oraz informacje na temat pielęgnacji kości .

Uzyskanie wsparcia

Twój lekarz rodzinny lub pielęgniarka mogą odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące życia z osteoporozą i uspokoić Cię, jeśli się martwisz.

Pomocna może być również rozmowa z wyszkolonym doradcą lub psychologiem lub z osobą ze specjalistycznej linii pomocy. Informacje na ten temat otrzyma Twoja przychodnia.

Niektórym osobom pomocne jest rozmawianie z innymi chorymi na osteoporozę, w lokalnej grupie wsparcia lub na czacie internetowym.

Bezpłatna telefoniczna infolinia osteoporozy

Królewskie Towarzystwo Osteoporozy posiada bezpłatną infolinię prowadzoną przez pielęgniarki posiadające specjalistyczną wiedzę na temat osteoporozy i zdrowia kości.

Zadzwoń pod numer 0808 800 0035. Możesz również wysłać wiadomość e-mail na adres nursees@theros.org.uk.

Odzyskiwanie ze złamanej kości

Złamanie kości zwykle trwa od 6 do 8 tygodni. Osteoporoza nie wpływa na to, jak długo to trwa. Powrót do zdrowia zależy od rodzaju złamania, które masz. Niektóre złamania goją się łatwo, podczas gdy inne mogą wymagać większej interwencji.

Jeśli masz skomplikowany złamany nadgarstek lub złamane biodro , możesz potrzebować operacji, aby upewnić się, że kość jest prawidłowo ustawiona.

Po złamaniach stawu biodrowego często potrzebne są protezy biodrowe, a niektórzy ludzie mogą utracić mobilność w wyniku osłabienia kości.

Osteoporoza może powodować utratę wzrostu z powodu złamania kości w kręgosłupie. Oznacza to, że kręgosłup nie jest już w stanie utrzymać ciężaru ciała i powoduje zgarbioną postawę.

Może to być bolesne, ale może również prowadzić do długotrwałego bólu. Twój lekarz rodzinny lub pielęgniarka mogą Ci w tym pomóc.

Podczas procesu gojenia możesz potrzebować pomocy fizjoterapeuty lub terapeuty zajęciowego, abyś mógł maksymalnie wyzdrowieć.

Przeczytaj więcej o fizjoterapii i terapii zajęciowej .

Królewskie Towarzystwo Osteoporozy posiada informacje o ćwiczeniach postawy po złamaniu kręgosłupa .

Radzenie sobie z bólem

Każdy doświadcza bólu inaczej, więc to, co działa u ciebie, może różnić się od tego, co działa u kogoś innego.

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z bólem, w tym:

Możesz użyć więcej niż jednej z tych technik w tym samym czasie, aby uśmierzyć ból – na przykład możesz połączyć lekarstwa, pakiet rozgrzewający i techniki relaksacyjne.

Praca i pieniądze

Jeśli masz osteoporozę, powinieneś być w stanie kontynuować pracę. Bardzo ważne jest, abyś pozostawał aktywny fizycznie.

Pomoże to zachować zdrowe kości.

Jeśli jednak twoja praca wiąże się z ryzykiem upadku lub złamania kości, zasięgnij porady u pracodawcy, lekarza rodzinnego i Królewskiego Towarzystwa Osteoporozy, jak ograniczyć ryzyko wypadku lub urazu, który może prowadzić do złamania kości.

Osoby chore lub niepełnosprawne mają różne świadczenia. Przewodnik dotyczący opieki społecznej i wsparcia zawiera więcej informacji na temat:

Pomoc dla opiekunów

Możesz również mieć prawo do pewnych świadczeń, jeśli opiekujesz się osobą z osteoporozą.

Przeczytaj więcej o świadczeniach dla opiekunów .

Więcej informacji