Rak jądra – leczenie

Chemioterapia, radioterapia i chirurgia to 3 główne metody leczenia raka jądra.

Twój zalecany plan leczenia będzie zależał od:

Pierwszą opcją leczenia we wszystkich przypadkach raka jądra, niezależnie od stadium, jest chirurgiczne usunięcie dotkniętego jądra (orchidektomia).

W przypadku nasieniaków stopnia 1 po usunięciu jądra można podać pojedynczą dawkę chemioterapii, aby zapobiec nawrotowi raka.

Czasami zalecany jest również krótki cykl radioterapii .

Jednak w wielu przypadkach ryzyko nawrotu choroby jest niskie i lekarze mogą zalecić bardzo uważną obserwację przez kilka następnych lat.

Dalsze leczenie jest zwykle potrzebne tylko w przypadku niewielkiej liczby osób, u których wystąpił nawrót.

W przypadku nie nasieniaków stopnia 1 może być również zalecana ścisła obserwacja (nadzór) lub krótki cykl chemioterapii z użyciem kombinacji różnych leków.

W przypadku raka jąder w stadium 2 i 3 podaje się 3 do 4 cykli chemioterapii przy użyciu kombinacji różnych leków.

Czasami po chemioterapii konieczna jest dalsza operacja w celu usunięcia wszelkich dotkniętych węzłów chłonnych lub złogów w płucach lub, rzadko, w wątrobie.

Niektóre osoby z nasieniakami w stadium 2 mogą być odpowiednie do mniej intensywnego leczenia radioterapią, czasem z dodatkiem prostszej formy chemioterapii.

W przypadku guzów zarodkowych innych niż nasieniak może być również wymagana dodatkowa operacja po chemioterapii w celu usunięcia guzów z innych części ciała, w zależności od stopnia rozprzestrzeniania się guza.

Decyzja o wyborze najlepszego leczenia może być trudna. Twój zespół onkologiczny przedstawi zalecenia, ale ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Przed omówieniem opcji leczenia ze swoim specjalistą może być przydatne sporządzenie listy pytań, które można mu zadać.

Na przykład możesz chcieć poznać zalety i wady poszczególnych zabiegów.

Orchidektomia

Orchidektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jądra.

Jeśli masz raka jądra, całe dotknięte jądro będzie musiało zostać usunięte, ponieważ tylko usunięcie guza może prowadzić do rozprzestrzeniania się raka.

Usunięcie całego jądra znacznie zwiększa Twoje szanse na całkowite wyleczenie. Nie wpłynie to na twoje życie seksualne i zdolność do ojcostwa.

Około 1 na 50 osób zachoruje na drugiego nowego raka jądra w pozostałym jądrze.

W takich okolicznościach czasami można usunąć tylko część jądra zawierającą guz. Jeśli jesteś na tym stanowisku, powinieneś zapytać o to swojego chirurga.

Jeśli rak jądra zostanie wykryty na bardzo wczesnym etapie, jedyną konieczną metodą leczenia może być orchidektomia.

Nie przeprowadza się orchidektomii przez mosznę. Odbywa się to poprzez nacięcie w pachwinie, przez które usuwa się jądro, wraz ze wszystkimi rurkami i naczyniami krwionośnymi połączonymi z jądrem, które przechodzą przez pachwinę do brzucha. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym .

Możesz wprowadzić sztuczne (protetyczne) jądro do moszny, aby wygląd jąder nie został znacząco zmieniony.

Sztuczne jądro jest zwykle wykonane z silikonu, miękkiego tworzywa sztucznego. Prawdopodobnie nie będzie dokładnie takie, jak twoje stare jądro lub to, które nadal masz. Może nieznacznie różnić się rozmiarem lub teksturą.

Po orchidektomii często możliwe jest szybkie wypisanie do domu, chociaż może być konieczne pozostanie w szpitalu przez kilka dni. Jeśli zostanie usunięte tylko 1 jądro, nie powinno być żadnych trwałych skutków ubocznych.

Jeśli oba jądra zostaną usunięte (obustronna orchidektomia), będziesz bezpłodny.

Ale usunięcie obu jąder w tym samym czasie jest bardzo rzadko wymagane i tylko 1 na 50 przypadków wymaga usunięcia drugiego jądra w późniejszym terminie.

Możesz być w stanie zebrać swoje nasienie przed obustronną orchidektomią, abyś mógł ojcowie, jeśli zdecydujesz się na to.

Bankowość nasienia

Większość ludzi jest nadal płodnych po usunięciu 1 jądra. Ale niektóre metody leczenia raka jąder mogą powodować bezpłodność .

Niektóre osoby z rakiem jądra mogą mieć niską liczbę plemników z powodu zmian, które zachodzą w jądrach przed rozwojem raka.

W przypadku niektórych metod leczenia, takich jak chemioterapia, może wystąpić niepłodność, ale standardowe chemioterapie mają mniej niż 50% szans na wywołanie bezpłodności, jeśli pozostałe jądro jest normalne.

U osób, u których po chemioterapii konieczne jest usunięcie guzków z tyłu brzucha, znane jako zaotrzewnowe rozwarstwienie węzłów chłonnych (ang.

Przed rozpoczęciem leczenia warto rozważyć gromadzenie nasienia.

W tym miejscu próbka nasienia jest zamrażana, aby można ją było później wykorzystać do zapłodnienia partnera podczas sztucznej inseminacji .

Przed zdeponowaniem nasienia możesz zostać poproszony o wykonanie testów na obecność wirusa HIV , zapalenia wątroby typu B i zapalenia wątroby typu C.

Jeśli masz złożoną chemioterapię raka jąder w stadium 2 i 3, zawsze powinieneś otrzymać ofertę banku nasienia. Zapytaj, czy martwisz się o swoją płodność.

Nie wszyscy mężczyźni nadają się do gromadzenia nasienia. Aby technika zadziałała, nasienie musi być dość wysokiej jakości.

Mogą również zaistnieć sytuacje, w których opóźnianie leczenia w celu przeniesienia nasienia jest uważane za zbyt niebezpieczne.

Większość ośrodków leczenia raka oferuje bezpłatne usługi bankowe dotyczące nasienia. Ale to do każdego obszaru kraju należy decyzja, czy przechowują nasienie bezpłatnie, czy też trzeba za nie zapłacić.

Cancer Research UK ma więcej informacji na temat bankowości nasienia , w tym kosztów przechowywania nasienia.

Terapia zastępcza testosteronem

Jeśli nadal masz zdrowe jądro, powinno ono wytwarzać wystarczającą ilość testosteronu, abyś nie zauważył żadnej różnicy.

Jeśli są jakieś problemy z pozostałym jądrem, mogą wystąpić objawy spowodowane brakiem testosteronu.

Te objawy mogą mieć inne przyczyny, ale mogą obejmować:

Usunięcie obu jąder z pewnością zatrzyma produkcję testosteronu i wystąpią powyższe objawy.

Terapia zastępcza testosteronem polega na podaniu testosteronu w postaci zastrzyku, plastra lub żelu do wcierania w skórę.

Jeśli masz zastrzyki, zwykle musisz je robić co 2 do 3 miesięcy.

Po terapii zastępczej testosteronem będziesz w stanie utrzymać erekcję i poprawi się Twój popęd seksualny.

Działania niepożądane związane z tego typu leczeniem są rzadkie, a wszelkie objawy niepożądane, które wystąpią, będą zwykle łagodne.

Mogą to być:

 • tłusta skóra, która czasami może wywołać początek trądziku
 • powiększenie i obrzęk piersi
 • zmiana w normalnych wzorcach oddawania moczu, takich jak potrzeba częstszego oddawania moczu lub problemy z oddawaniem moczu spowodowane przez powiększony gruczoł krokowy, który wywiera nacisk na pęcherz

Chirurgia węzłów chłonnych i płuc

Bardziej zaawansowane przypadki raka jąder mogą rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych. Węzły chłonne są częścią układu odpornościowego organizmu, który pomaga chronić przed chorobami i infekcjami.

Operację węzłów chłonnych przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Węzły chłonne w Twoim brzuchu to te, które najczęściej wymagają usunięcia.

W niektórych przypadkach nerwy w pobliżu węzłów chłonnych mogą ulec uszkodzeniu, co oznacza, że zamiast wytryskiwać nasienie z penisa podczas seksu lub masturbacji, nasienie zamiast tego wraca z powrotem do pęcherza. Jest to znane jako wytrysk wsteczny .

Jeśli masz wytrysk wsteczny, nadal będziesz odczuwać orgazm podczas wytrysku, ale nie będziesz w stanie spłodzić dziecka.

Istnieje wiele sposobów leczenia wytrysku wstecznego, w tym stosowanie leków wzmacniających mięśnie szyi pęcherza, aby zapobiec napływowi nasienia do pęcherza.

Mężczyźni, którzy chcą mieć dzieci, mogą pobierać nasienie z moczu do wykorzystania w sztucznej inseminacji lub in vitro .

Niektóre osoby z rakiem jądra mają złogi raka w płucach, które mogą wymagać usunięcia po chemioterapii, jeśli nie zniknęły lub nie zmniejszyły się dostatecznie.

Ten rodzaj operacji jest również wykonywany w znieczuleniu ogólnym i zwykle nie wpływa znacząco na oddychanie w dłuższej perspektywie.

Rozwarstwienie węzłów chłonnych zaotrzewnowych oszczędzające nerwy

Coraz częściej stosuje się nowszy rodzaj operacji węzłów chłonnych zwany oszczędzającą nerwy dysekcją zaotrzewnową węzłów chłonnych (RPLND), ponieważ niesie mniejsze ryzyko wywołania wytrysku wstecznego i niepłodności.

W RPLND oszczędzającym nerwy miejsce operacji ogranicza się do znacznie mniejszego obszaru. Oznacza to, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzenia nerwów.

Wadą jest to, że operacja jest bardziej wymagająca technicznie.

RPLND oszczędzający nerwy jest obecnie dostępny tylko w specjalistycznych ośrodkach, które zatrudniają chirurgów z odpowiednim przeszkoleniem.

Laparoskopowa dysekcja węzłów chłonnych zaotrzewnowych

Laparoskopowa dysekcja węzłów chłonnych zaotrzewnowych (LRPLND) to rodzaj operacji z dziurką od klucza, którą można zastosować do usunięcia węzłów chłonnych.

Podczas LRPLND chirurg wykona szereg drobnych nacięć w Twoim brzuchu.

Instrument zwany endoskopem jest wkładany do 1 z nacięć. Endoskop to cienka, długa, elastyczna rurka ze światłem i kamerą na jednym końcu, umożliwiająca przekazywanie obrazów wnętrza ciała na zewnętrzny monitor telewizyjny.

Przez endoskop przesuwane są małe narzędzia chirurgiczne, których można użyć do usunięcia zajętych węzłów chłonnych.

Zaletą LRPLND jest mniejszy ból pooperacyjny i szybszy czas rekonwalescencji.

Podobnie jak w przypadku RPLND oszczędzającego nerwy, w LRPLND istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że uszkodzenie nerwu doprowadzi do wytrysku wstecznego.

Ponieważ jednak LRPLND jest nową techniką, dostępnych jest niewiele dowodów dotyczących długoterminowego bezpieczeństwa i skuteczności tej procedury.

Jeśli rozważasz LRPLND, powinieneś zrozumieć, że nadal istnieją niepewności co do bezpieczeństwa i skuteczności zabiegu.

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje wysokoenergetyczne wiązki promieniowania, które pomagają niszczyć komórki rakowe.

Czasami nasieniaki mogą wymagać radioterapii po operacji, aby zapobiec nawrotom raka.

Może być również potrzebny w zaawansowanych przypadkach, gdy ktoś nie jest w stanie tolerować złożonych chemioterapii zwykle stosowanych w leczeniu raka jąder w stadium 2 i 3.

Jeśli rak jądra rozprzestrzenił się na węzły chłonne, możesz wymagać radioterapii po kursie chemioterapii.

Skutki uboczne radioterapii mogą obejmować:

Te działania niepożądane są zwykle przejściowe i powinny ustąpić po zakończeniu leczenia.

Chemoterapia

Chemioterapia wykorzystuje silne leki, aby zabić złośliwe (rakowe) komórki w organizmie lub powstrzymać ich namnażanie.

Możesz wymagać chemioterapii, jeśli masz zaawansowanego raka jąder lub rozprzestrzenił się w organizmie. Służy również do zapobiegania nawrotom raka.

Chemioterapia jest powszechnie stosowana w leczeniu nasieniaków i guzów innych niż nasieniak.

Leki do chemioterapii raka jądra są zwykle wstrzykiwane do żyły.

W niektórych przypadkach stosuje się specjalną rurkę zwaną linią centralną, która pozostaje w żyle przez cały czas leczenia, dzięki czemu nie ma konieczności wykonywania badań krwi ani zakładania igieł do nowej żyły.

Czasami leki stosowane w chemioterapii mogą atakować normalne, zdrowe komórki organizmu. Dlatego może mieć wiele różnych skutków ubocznych.

Do najczęstszych należą:

 • bycie chorym
 • źle się czuć
 • wypadanie włosów
 • ból jamy ustnej i owrzodzenie jamy ustnej
 • utrata apetytu
 • zmęczenie
 • duszność i uszkodzenie płuc
 • bezpłodność
 • dzwonienie w uszach (szum w uszach)
 • skóra, która łatwo krwawi lub siniaczy
 • mała liczba krwinek
 • zwiększona podatność na infekcje
 • drętwienie i mrowienie ( mrowienie ) dłoni i stóp
 • uszkodzenie nerek

Te działania niepożądane są zwykle przejściowe i powinny ustąpić po zakończeniu leczenia.

Skutki uboczne, takie jak infekcje, które występują, gdy masz niską liczbę krwinek, mogą zagrażać życiu i ważne jest, aby zawsze dzwonić do zespołu leczenia raka, jeśli martwisz się między chemioterapią.

Bleomycyna

Jeden z powszechnie stosowanych leków, bleomycyna, może powodować długotrwałe uszkodzenie płuc.

Powinieneś omówić to ze swoimi lekarzami, jeśli uszkodzenie płuc mogłoby mieć szczególne problemy z Twoją karierą lub stylem życia.

Jednak rada może być taka, że powinieneś ją otrzymać, aby uzyskać najlepszą szansę na wyleczenie.

Mieć dzieci

Nie powinieneś ojcować dzieci w trakcie chemioterapii i przez rok po zakończeniu leczenia.

Dzieje się tak, ponieważ leki stosowane w chemioterapii mogą tymczasowo uszkodzić nasienie, zwiększając ryzyko spłodzenia dziecka z poważnymi wadami wrodzonymi.

W tym czasie będziesz potrzebować skutecznej metody antykoncepcji , takiej jak prezerwatywa .

Prezerwatywy należy również stosować w ciągu pierwszych 48 godzin po chemioterapii.

Ma to na celu ochronę twojego partnera przed wszelkimi potencjalnie szkodliwymi skutkami chemioterapii w nasieniu.

Dowiedz się więcej o skutkach ubocznych chemioterapii

Kontynuacja

Nawet jeśli Twój rak został całkowicie wyleczony, istnieje ryzyko, że powróci.

Ryzyko nawrotu raka będzie zależeć od tego, na jakim etapie się znajdowałeś, kiedy zostałeś zdiagnozowany i jakie leczenie otrzymałeś od tego czasu.

Większość nawrotów raka jąder niebędącego nasieniakiem występuje w ciągu 2 lat od operacji lub zakończenia chemioterapii.

W nasieniakach nawroty występują jeszcze do 3 lat. Nawroty po 3 latach są rzadkie i występują u mniej niż 5% osób.

Ze względu na ryzyko nawrotu będziesz potrzebować regularnych testów, aby sprawdzić, czy rak powrócił.

Obejmują one:

Kontynuacja i badania są zwykle zalecane w zależności od rozległości raka i oferowanego leczenia.

Zwykle jest to częstsze w pierwszym lub drugim roku, ale wizyty kontrolne mogą trwać do 5 lat.

W niektórych przypadkach może być konieczne kontynuowanie wizyt kontrolnych przez 10 lat lub dłużej.

Jeśli rak powróci po leczeniu raka jądra w stadium 1 i zostanie zdiagnozowany na wczesnym etapie, zwykle można go wyleczyć za pomocą chemioterapii i prawdopodobnie również radioterapii.

W przypadku niektórych rodzajów nawracającego raka jąder odsetek wyleczeń przekracza 95%.

Nawroty, które miały miejsce po poprzedniej chemioterapii skojarzonej, również można wyleczyć, ale szanse na to będą różne u różnych osób i będziesz musiał poprosić lekarza o omówienie tego z tobą.

Cancer Research UK ma więcej informacji na temat obserwacji raka jąder .