Zespół policystycznych jajników – leczenie

Zespołu policystycznych jajników (PCOS) nie można wyleczyć, ale objawy można leczyć.

Opcje leczenia mogą się różnić, ponieważ osoba z PCOS może odczuwać szereg objawów lub tylko 1.

Główne opcje leczenia omówiono bardziej szczegółowo poniżej.

Zmiany stylu życia

U kobiet z nadwagą objawy i ogólne ryzyko wystąpienia długotrwałych problemów zdrowotnych spowodowanych PCOS można znacznie złagodzić, tracąc nadwagę.

Utrata masy ciała zaledwie o 5% może prowadzić do znacznej poprawy PCOS.

Możesz dowiedzieć się, czy Twoja waga jest zdrowa, obliczając swój wskaźnik masy ciała (BMI) , który jest miarą Twojej wagi w stosunku do wzrostu.

Prawidłowe BMI wynosi od 18,5 do 24,9. Skorzystaj z kalkulatora zdrowej wagi BMI, aby sprawdzić, czy Twoje BMI mieści się w zdrowym zakresie.

Możesz schudnąć, ćwicząc regularnie i stosując zdrową, zbilansowaną dietę .

Twoja dieta powinna zawierać dużo owoców i warzyw (co najmniej 5 porcji dziennie ), produkty pełnoziarniste (takie jak pieczywo pełnoziarniste, płatki pełnoziarniste i brązowy ryż), chude mięso, ryby i kurczaka.

Twój lekarz rodzinny może skierować Cię do dietetyka, jeśli potrzebujesz specjalnej porady dietetycznej.

Przeczytaj więcej o odchudzaniu , zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach .

Leki

Dostępnych jest wiele leków do leczenia różnych objawów związanych z PCOS.

Zostały one opisane poniżej.

Nieregularne lub nieobecne okresy

Można zalecić pigułkę antykoncepcyjną, aby wywołać regularne miesiączki lub okresy można wywołać przerywanym kursem tabletek progestagenowych (które zwykle podaje się co 3 do 4 miesięcy, ale można je podawać co miesiąc).

Zmniejszy to również długoterminowe ryzyko rozwoju raka błony śluzowej macicy (raka endometrium) związanego z brakiem regularnych miesiączek.

Inne hormonalne metody antykoncepcji, takie jak system domaciczny (IUS) , również zmniejszają to ryzyko, utrzymując cienką wyściółkę macicy, ale mogą nie powodować miesiączek.

Problemy z płodnością

Dzięki leczeniu większość kobiet z PCOS może zajść w ciążę.

Większość kobiet można z powodzeniem leczyć krótkim cyklem tabletek przyjmowanych na początku każdego cyklu przez kilka cykli.

Jeśli to się nie powiedzie, możesz otrzymać propozycję zastrzyków lub leczenia IVF . W przypadku tych zabiegów istnieje zwiększone ryzyko ciąży mnogiej (rzadko częściej niż u bliźniaków).

Lek zwany klomifenem jest zwykle pierwszym lekiem zalecanym kobietom z PCOS, które próbują zajść w ciążę.

Clomifene wspomaga comiesięczne uwalnianie komórki jajowej z jajników (owulacja).

Jeśli klomifen nie wywołuje owulacji, można zalecić inny lek o nazwie metformina.

Metformina jest często stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2 , ale może również obniżać poziom insuliny i cukru we krwi u kobiet z PCOS.

Oprócz stymulowania owulacji, zachęcania do regularnych miesiączek i zmniejszania ryzyka poronienia , metformina może również przynosić inne długoterminowe korzyści zdrowotne, takie jak obniżanie wysokiego poziomu cholesterolu i zmniejszanie ryzyka chorób serca .

Metformina nie jest licencjonowana do leczenia PCOS w Wielkiej Brytanii, ale ponieważ wiele kobiet z PCOS ma insulinooporność, może być stosowana poza wskazaniami w pewnych okolicznościach, aby pobudzić płodność i kontrolować objawy PCOS .

Możliwe działania niepożądane metforminy obejmują nudności, wymioty, ból brzucha, biegunkę i utratę apetytu.

Ponieważ metformina może stymulować płodność, jeśli rozważasz stosowanie jej w leczeniu PCOS i nie próbujesz zajść w ciążę, upewnij się, że stosujesz odpowiednią antykoncepcję, jeśli jesteś aktywna seksualnie.

National Institute for Health and Care and Excellence (NICE) ma więcej informacji na temat stosowania metforminy w leczeniu PCOS u kobiet, które nie próbują zajść w ciążę , w tym podsumowanie możliwych korzyści i szkód .

Letrozol jest czasami stosowany do stymulacji owulacji zamiast klomifenu. Ten lek może być również stosowany w leczeniu raka piersi.

Stosowanie letrozolu w leczeniu niepłodności jest niezgodne z zaleceniami. Oznacza to, że producent leku nie wystąpił o licencję na stosowanie go w leczeniu PCOS.

Innymi słowy, chociaż letrozol jest licencjonowany do leczenia raka piersi, nie ma licencji na leczenie PCOS.

Lekarze czasami używają nielicencjonowanego leku, jeśli uważają, że jest on skuteczny, a korzyści z leczenia przewyższają związane z nim ryzyko.

Dowiedz się więcej o nielicencjonowanym i niezarejestrowanym stosowaniu leków

Jeśli nie możesz zajść w ciążę pomimo przyjmowania leków doustnych, może być zalecany inny rodzaj leków zwanych gonadotropinami.

Są one podawane we wstrzyknięciu. Istnieje większe ryzyko, że mogą nadmiernie stymulować jajniki i prowadzić do ciąż mnogich.

Niepożądany wzrost i wypadanie włosów

Leki kontrolujące nadmierny wzrost włosów (hirsutyzm) i wypadanie włosów (łysienie) obejmują:

Leki te działają poprzez blokowanie działania „męskich hormonów”, takich jak testosteron, a niektóre również hamują produkcję tych hormonów przez jajniki.

W celu spowolnienia wzrostu niechcianego zarostu można również stosować krem zwany eflornityną.

Ten krem nie usuwa włosów ani nie leczy niechcianego owłosienia twarzy, więc możesz go używać razem z produktem do usuwania włosów.

Poprawę można zauważyć od 4 do 8 tygodni po leczeniu tym lekiem.

Jednak krem z eflornityną nie zawsze jest dostępny w , ponieważ niektóre lokalne władze uznały, że nie jest on wystarczająco skuteczny, aby uzasadnić receptę .

Jeśli masz niechciany porost włosów, możesz również usunąć nadmiar włosów metodami takimi jak wyrywanie, golenie, nitkowanie, kremy lub usuwanie laserem.

W niektórych częściach Wielkiej Brytanii może korzystać z laserowego usuwania owłosienia twarzy.

Inne objawy

Leki można również stosować w leczeniu niektórych innych problemów związanych z PCOS, w tym:

  • leki odchudzające, takie jak orlistat, jeśli masz nadwagę
  • leki obniżające poziom cholesterolu (statyny), jeśli u pacjenta występuje wysoki poziom cholesterolu we krwi
  • zabiegi na trądzik

Operacja

Drobny zabieg chirurgiczny zwany laparoskopowym wierceniem jajnika (LOD) może być opcją leczenia problemów z płodnością związanych z PCOS, które nie reagują na leki.

W znieczuleniu ogólnym lekarz wykona niewielkie nacięcie w dolnej części brzucha i przepuści przez brzuch długi, cienki mikroskop zwany laparoskopem.

Jajniki zostaną następnie poddane leczeniu chirurgicznemu przy użyciu ciepła lub lasera w celu zniszczenia tkanki wytwarzającej androgeny (męskie hormony).

Stwierdzono, że LOD obniża poziom testosteronu i hormonu luteinizującego (LH) oraz podnosi poziom hormonu folikulotropowego (FSH).

To koryguje nierównowagę hormonalną i może przywrócić normalne funkcjonowanie jajników.

Ryzyko ciąży

Jeśli masz PCOS, masz większe ryzyko powikłań ciąży, takich jak wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) , stan przedrzucawkowy , cukrzyca ciążowa i poronienie .

Ryzyko to jest szczególnie wysokie, jeśli jesteś otyły . Jeśli masz nadwagę lub otyłość, możesz zmniejszyć ryzyko, tracąc na wadze przed podjęciem próby o dziecko.