Kontuzje sportowe – przykłady

Urazy sportowe mogą dotyczyć prawie każdej części ciała, w tym mięśni, kości, stawów i tkanki łącznej (ścięgien i więzadeł).

Skręcenia i nadwyrężenia to najczęstszy rodzaj kontuzji sportowych. Różnica między naciągnięciem a zwichnięciem polega na tym, że:

 • skręcenie występuje, gdy jedno lub więcej więzadeł jest rozciągniętych, skręconych lub zerwanych
 • napięcie mięśni („ciągnięcie mięśnia”) występuje, gdy tkanki lub włókna mięśniowe są rozciągane lub nadrywane.

Objawy skręcenia lub nadwyrężenia mogą obejmować ból, obrzęk, zasinienie i tkliwość wokół stawu lub mięśnia. Możesz również mieć trudności z poruszaniem dotkniętą chorobą częścią ciała.

Dowiedz się, jak leczyć następujące kontuzje sportowe:

Więcej ogólnych informacji znajdziesz w leczeniu kontuzji sportowych .

Ból pleców

Ból pleców jest zwykle spowodowany skręceniem lub nadwyrężeniem pleców. Odpowiednia rozgrzewka przed ćwiczeniami może zmniejszyć ryzyko bólu pleców.

Ból pleców jest często odczuwany jako bolesność, napięcie lub sztywność w dolnej części pleców, ale można go odczuć wszędzie od szyi i ramion po pośladki i nogi.

Urazy kości

Powtarzające się czynności lub silne uderzenia podczas uprawiania sportu mogą zranić kości, powodując:

Złamana kość może powodować obrzęk, znaczne zasinienie i tkliwość wokół zranionego obszaru oraz krwawienie, jeśli kość złamała skórę (otwarte złamanie). Jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie użyć chorej kończyny.

Ból związany ze złamaniem kości może być silny i powodować omdlenie, zawroty głowy i nudności.

Jeśli jakakolwiek część ciała, w tym palce, wygląda na zdeformowaną, możliwe, że złamałeś kość. Powinieneś udać się do najbliższego oddziału ratunkowego (A&E) .

Dowiedz się, jak sprawdzić, czy złamałeś kość .

Urazy ścięgna podkolanowego

Urazy ścięgna podkolanowego to naderwanie ścięgien lub dużych mięśni z tyłu ud. Są częstym urazem u sportowców i ćwiczących rekreacyjnie.

Nagłe rzucanie się, bieganie lub skakanie może spowodować zerwanie ścięgien lub mięśni ścięgna podkolanowego, co może być odczuwalne lub słyszalne jako trzask i będzie natychmiast bolesne. Mięsień zacznie skurczyć się (zaciekawi) i będzie napięty i tkliwy. W niektórych przypadkach może również wystąpić obrzęk i zasinienie.

URAZY głowy

Drobne urazy głowy , takie jak guzy i siniaki, są częste i zwykle nie są poważne. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub udaj się do lokalnego centrum pomocy .

Udaj się do najbliższego oddziału ratunkowego (A&E) lub zadzwoń pod numer 112 i poproś o karetkę, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy poważnego urazu głowy , takie jak:

 • utrata przytomności (nawet jeśli była bardzo krótka)
 • trudności z zasypianiem lub sennością kilka godzin po urazie
 • napad lub drgawki (gdy twoje ciało nagle porusza się w niekontrolowany sposób)
 • trudności w mówieniu, takie jak niewyraźna mowa
 • znacząco niewyraźne widzenie lub podwójne widzenie
 • trudności w zrozumieniu tego, co mówią ludzie
 • wymioty

Przeczytaj więcej o oznakach ciężkiego urazu głowy .

Ból pięty

Ból pięty może wystąpić, gdy gruby pas tkanki biegnący pod podeszwą stopy ulega zapaleniu. To częsta kontuzja podczas biegania.

Obciążenie pięty może powodować ostry i często silny ból. W większości przypadków dotyczy tylko jednej pięty, chociaż niektórzy ludzie odczuwają ból w obu piętach.

Ból i sztywność pięty mogą być również czasami spowodowane uszkodzeniem lub uciskaniem ścięgna Achillesa, które biegnie w górę pięty. Może to nastąpić stopniowo przez długi czas lub ścięgno może nagle pęknąć lub zerwać się.

Jeśli wystąpi nagły i silny ból w tylnej części pięty, któremu może towarzyszyć dźwięk „trzaskania” lub „trzaskania”, być może doszło do zerwania ścięgna Achillesa i należy natychmiast udać się do najbliższego oddziału ratunkowego (A&E) .

Opuchnięte stawy

Obrzęk stawów może być spowodowany stanami, które wpływają na stawy lub struktury wokół stawów, takie jak kaletka i ścięgna. Bursa to małe wypełnione płynem woreczki pod skórą, znajdujące się nad stawami oraz między ścięgnami i kościami.

Przykłady tego typu warunków obejmują:

 • zapalenie kaletki – obrzęk kaletki; zapalenie kaletki jest powszechne w kolanie, biodrze i łokciu
 • zapalenie ścięgien – obrzęk ścięgna w okolicy barku, łokcia, nadgarstka, palca, uda, kolana lub tylnej części pięty

Łokieć tenisisty to zapalenie mięśni i ścięgien wokół stawu łokciowego. Wpływa na zewnętrzną stronę łokcia i jest zwykle spowodowany powtarzającym się ruchem mięśni przedramienia. Łokieć golfisty jest podobny, ale zapalenie występuje po wewnętrznej stronie łokcia.

Ból kolana

Nagły ból kolana jest powszechny w sportach kontaktowych, szczególnie tych, które wymagają skręcenia. Zwykle jest to spowodowane skręceniem, nadwyrężeniem lub zapaleniem ścięgien.

Inne urazy kolana obejmują:

 • kolano biegacza – spowodowane przeciążeniem kolana; objawy obejmują bolesność i dyskomfort pod lub po jednej stronie rzepki; może również powodować uczucie zgrzytania w kolanie
 • uszkodzenie chrząstki – gdy odłamuje się kawałek chrząstki, wpływając na ruch stawu; Twój staw może mieć wrażenie, że blokuje się lub zaczepia, a czasami może również ustąpić
 • zerwane więzadło krzyżowe przednie (ACL)

Uszkodzenie więzadła kolana

ACL to jedno z czterech więzadeł kolana. Może się rozerwać, jeśli nagle zatrzymasz się lub zmienisz kierunek, lub jeśli niezręcznie wylądujesz po skoku. Jeśli zerwiesz ACL, możesz usłyszeć trzask lub pęknięcie w czasie kontuzji.

Inne objawy zerwania ACL to:

 • silny ból w kolanie
 • niestabilność w kolanie, co oznacza, że nie możesz obciążać go zbytnio, szczególnie podczas wchodzenia lub schodzenia po schodach
 • obrzęk kolana
 • brak pełnego zakresu ruchu w kolanie, a zwłaszcza niemożność całkowitego wyprostowania nogi

Przeczytaj więcej o urazach ACL .

Ból ramienia

Ból barku jest powszechny w sportach wymagających gry w kręgle lub rzucanie, takich jak krykiet lub baseball. Ścięgna wokół barku (mankiet rotora) mogą ulec zapaleniu (zapalenie ścięgien) lub zerwaniu, powodując ból.

Zwichnięcie barku może być spowodowane ciężkim upadkiem lub nagłym uderzeniem. Ramię boleśnie „wyskakuje” ze stawu barkowego i nie można ruszyć ręką.

Udaj się do najbliższego oddziału ratunkowego, jeśli uważasz, że zwichnąłeś ramię. Podparcie ramienia za pomocą temblaka, gdy się tam udaje, może pomóc zmniejszyć ból.

Urazy skóry

Ocieranie lub otarcia skóry może być spowodowane źle dopasowanymi butami lub ubraniami. Upewnij się, że Twój sprzęt sportowy jest odpowiedni dla Twojej aktywności, aby zapobiec otarciom.

Zasięgnij porady lekarza tak szybko, jak to możliwe, jeśli masz poważne obrażenia skóry, takie jak głębokie cięcie, które nie zatrzymuje krwawienia. Może być konieczne leczenie, aby zatrzymać krwawienie i szwy, aby zamknąć ranę.