Leczenie wytrzeszczu

Leczenie wytrzeszczu oczu (wytrzeszczu) zależy od tego, co jest przyczyną problemu.

Okulista (okulista) może czasami doradzić, że natychmiastowe leczenie nie jest konieczne. Mogą zalecić regularne badania w celu monitorowania twojego stanu.

Leczenie chorób oczu tarczycy

Jeśli masz chorobę tarczycy, leczenie może przebiegać w kilku etapach. Dzieje się tak, ponieważ stan ma tendencję do przechodzenia przez 2 główne fazy:

 • faza „aktywna”, kiedy suchość i zaczerwienienie są wyraźne i możesz być narażony na problemy ze wzrokiem
 • faza „nieaktywna”, kiedy stan ustąpił, ale możesz mieć pewne długotrwałe problemy (w tym wyłupiaste oczy)

Faza aktywna może trwać od kilku miesięcy do 2 lat.

Korygowanie poziomu hormonów tarczycy

Jeśli masz nadczynność tarczycy (nadczynność tarczycy) lub niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy) , zwykle otrzymasz lekarstwo na skorygowanie poziomu hormonów tarczycy we krwi.

Na przykład nadczynność tarczycy można leczyć lekami, takimi jak tionamidy, które zapobiegają wytwarzaniu przez tarczycę nadmiaru hormonów tarczycy.

Leczenie problemów z tarczycą niekoniecznie złagodzi objawy związane z oczami, ale może pomóc w zapobieganiu innym problemom związanym z nieprawidłowymi poziomami tarczycy. Może również zapobiegać pogorszeniu się wyłupiastych oczu.

Dowiedz się więcej o:

Dbanie o zdrowie: samoopieka

Możesz również otrzymać poradę dotyczącą leczenia i rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie, aby złagodzić niektóre objawy związane z aktywną fazą choroby tarczycy.

Obejmują one:

 • rzucenie palenia, jeśli palisz, ponieważ palenie może znacznie zwiększyć ryzyko pogorszenia się problemów ze wzrokiem
 • używanie dodatkowych poduszek w łóżku w nocy, aby zmniejszyć obrzęk wokół oczu
 • noszenie okularów przeciwsłonecznych, jeśli masz wrażliwość na światło (światłowstręt)
 • starając się unikać narażania oczu na działanie drażniących, takich jak kurz
 • stosowanie kropli do oczu, aby złagodzić ból i nawilżyć oczy, jeśli masz suche oczy
 • noszenie okularów zawierających specjalne pryzmaty zaprojektowane w celu poprawienia podwójnego widzenia

Jeśli choroba tarczycy jest łagodna, wystarczy samoopieka i leki korygujące poziom hormonów tarczycy.

Steroidy

W niektórych przypadkach, gdy oczy są bardzo bolesne i zaognione w aktywnej fazie choroby tarczycy, mogą być zalecane steroidy .

Sterydy to silne leki, które mogą pomóc kontrolować stan zapalny. Mogą pomóc ustabilizować stan przed rozważeniem jakiegokolwiek rodzaju operacji.

W wielu przypadkach zaleca się zastrzyki steroidowe podawane bezpośrednio do żyły (dożylnie). Dzieje się tak, ponieważ przyjmowanie tabletek steroidowych przez długi czas może mieć znaczące skutki uboczne.

Leczenie zastrzykami steroidowymi zwykle obejmuje cotygodniowe wstrzyknięcia przez 10 do 12 tygodni. Po 1-2 tygodniach powinieneś zacząć zauważać poprawę swojego stanu.

Ciężkie działania niepożądane steroidów są rzadkie, ale mogą wystąpić krótkotrwałe problemy przez kilka dni po leczeniu, takie jak:

 • uczucie pobudzenia
 • trudności ze snem
 • bóle głowy
 • zaczerwienienie szyi i twarzy

Radioterapia

Czasami radioterapia może być rozważana w aktywnym stadium choroby tarczycy, jeśli steroidy nie przyniosły efektów. Można go również łączyć ze sterydami.

Radioterapia wykorzystuje promieniowanie o wysokiej energii do niszczenia komórek. W oczodole można zastosować niskie dawki promieniowania, aby zmniejszyć obrzęk.

Podczas zabiegu położysz się, a na głowę zostanie nałożona muszla, aby utrzymać ją w bezruchu. Maszyna jest używana do ostrożnego kierowania wiązek promieniowania na leczony obszar.

Zwykle odbywa się to w warunkach ambulatoryjnych przez kilka dni, co oznacza, że nie będziesz musiał pozostać w szpitalu na noc.

Radioterapia może powodować pewne działania niepożądane, chociaż powinny one być minimalne, ponieważ leczenie będzie ograniczone do określonego obszaru i nie powinno wpływać na inne części ciała. Jednak możliwe skutki uboczne mogą obejmować:

 • krótkotrwałe nasilenie objawów ocznych
 • zaćma
 • w rzadkich przypadkach uszkodzenie warstwy tkanki w tylnej części oka (retinopatia zagrażająca wzroku)

Operacja

W niektórych przypadkach operację można rozważyć jako leczenie wytrzeszczu, jeśli masz ciężkie lub utrzymujące się objawy.

Na przykład zabieg chirurgiczny może być zastosowany w celu poprawy wyglądu oczu, jeśli wytrzeszcz oka pozostawał w fazie nieaktywnej przez kilka miesięcy. Jednak samo leczenie niekoniecznie odwróci wysunięcie oczu.

Operację można również wykonać podczas aktywnej fazy choroby tarczycy, jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie dla wzroku.

Operacja może być również skuteczna, jeśli wytrzeszcz jest spowodowany innymi problemami, takimi jak problemy z naczyniami krwionośnymi za oczami.

Rodzaje operacji

Istnieją 3 główne rodzaje operacji, które można wykonać u osób z wytrzeszczem, chociaż rzadko zdarza się, aby ktoś miał wszystkie trzy operacje. Obejmują one:

 • operacja dekompresji oczodołu, w której niewielka ilość kości jest usuwana z 1 lub obu oczodołów
 • operacja powiek w celu poprawy pozycji, zamknięcia lub wyglądu powiek
 • operacja mięśni oka w celu wyrównania oczu i ograniczenia podwójnego widzenia

Te operacje są zwykle wykonywane w znieczuleniu ogólnym , co oznacza, że będziesz spać. W zależności od rodzaju i zakresu wykonywanej operacji może być konieczne pozostanie w szpitalu przez kilka dni po jej zakończeniu.

Operacja dekompresji oczodołu

Operacja dekompresji oczodołu jest najczęściej wykonywana w celu poprawy wyglądu oczu u osób z chorobami tarczycy, dotkniętymi wytrzeszczem. Może być również wymagane zmniejszenie nacisku na nerw wzrokowy.

Podczas operacji z oczodołów (oczodołów) usuwana jest niewielka ilość kości, a także część tkanki tłuszczowej otaczającej zębodół.

Dzięki temu nadmiar tkanki, który wypycha gałki oczne do przodu, przesuwa się w dół do przestrzeni poniżej. Pozwala również Twoim oczom usiąść dalej w głowie, aby nie wystawały tak bardzo do przodu.

Ta operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym i zwykle polega na wykonaniu nacięć (nacięć) w pobliżu miejsca, w którym powieki stykają się w wewnętrznym kąciku oczu (w miejscu najbliższym nosa). Może być konieczne pozostanie w szpitalu przez 1 do 2 dni później, aby można było dokładnie monitorować powrót do zdrowia.

Możliwe powikłania, które mogą wystąpić po operacji dekompresji orbitalnej obejmują:

 • trwałe podwójne widzenie
 • nagromadzenie się krwi w oczodole (krwiak)
 • infekcja w miejscu nacięcia

Jeśli rozważasz operację dekompresji oczodołu, poproś swojego lekarza lub chirurga o wyjaśnienie korzyści i ryzyka związanego z zabiegiem.

Leczenie innych przyczyn wytrzeszczu

W przypadku większości innych problemów, które powodują wytrzeszcz, leczenie będzie się różnić w zależności od przyczyny.

Na przykład, jeśli masz infekcję wpływającą na tkankę oczodołu, taką jak zapalenie tkanki łącznej , okulista może przepisać antybiotyki w celu leczenia infekcji. Mogą również potrzebować drenować wszelkie powstałe ropnie .

Jeśli masz guz za okiem, lekarz omówi z tobą opcje leczenia. W przypadku większości typów raka leczenie obejmuje co najmniej jeden z poniższych elementów:

 • chemioterapia – gdzie lek stosuje się do zabijania komórek rakowych
 • radioterapia – gdzie promieniowanie jest używane do zabijania komórek rakowych
 • operacja usunięcia guza nowotworowego

Napędowy

Jeśli pacjent ma chorobę tarczycy, może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów.

Jesteś prawnie zobowiązany do poinformowania Urzędu ds. Licencji Kierowców i Pojazdów (DVLA) o stanie zdrowia, który może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu.

GOV.UK dostarcza informacji i porad, jak powiedzieć DVLA, że przestałeś prowadzić lub musisz się zatrzymać .