Zatrucie – leczenie

Zatrucie może zagrażać życiu. Jeśli ktoś połknął trującą substancję, nie próbuj go leczyć samodzielnie – natychmiast poszukaj pomocy medycznej.

Jeśli wykazują oznaki poważnej choroby, zadzwoń pod numer 112, aby poprosić o karetkę lub zabierz je do lokalnego oddziału ratunkowego.

Objawy związane z poważnym zatruciem obejmują:

Zadzwoń pod numer 111, aby uzyskać poradę, jeśli osoba, która została otruta, nie wydaje się być poważnie chora.

Pomaganie osobie przytomnej

Jeśli uważasz, że ktoś został poważnie otruty i nadal jest przytomny, poproś go, aby siedział spokojnie i został z nim, podczas gdy czekasz na przybycie pomocy medycznej.

Jeśli zostały zatrute przez połknięcie czegoś, spróbuj nakłonić ich do wyplucia wszystkiego, co pozostało w ich ustach.

Jeśli szkodliwa substancja dostała się na skórę lub ubranie, należy usunąć wszelkie skażone przedmioty i dokładnie umyć skażone miejsce ciepłą lub zimną wodą. Uważaj, aby nie zanieczyścić się podczas tego procesu.

Pomaganie osobie nieprzytomnej

Jeśli uważasz, że ktoś połknął truciznę i wydaje się być nieprzytomny, spróbuj go obudzić i zachęcić, aby wypluł wszystko, co zostało z ust. Nie wkładaj dłoni do ich ust i nie próbuj wywoływać u nich nudności.

Czekając na przybycie pomocy medycznej, połóż osobę na boku z poduszką za plecami i górną częścią nogi wyciągniętą lekko do przodu, aby nie upadła na twarz ani nie przetoczyła się do tyłu. Jest to tzw. Pozycja bezpieczna .

Wytrzyj wszystkie wymiociny z ust i trzymaj głowę skierowaną w dół, aby umożliwić ucieczkę wymiocinom bez ich wdychania lub połykania. Nie dawaj im nic do jedzenia ani picia.

Jeśli dana osoba nie oddycha lub jej serce zatrzymało się, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (CPR), jeśli wiesz, jak to zrobić.

Trujące opary

Jeśli uważasz, że ktoś wdychał trujące opary, najpierw oceń sytuację i nie narażaj się na niebezpieczeństwo.

Jeśli osoba jest przytomna, zachęć ją do opuszczenia skażonego obszaru, jeśli to w ogóle możliwe. Po wyjściu na świeże powietrze sprawdź, czy wszystko w porządku i zadzwoń pod numer 112, jeśli mają oznaki poważnego zatrucia (patrz powyżej).

Zadzwoń pod numer 112, aby wezwać karetkę, jeśli osoba jest nieprzytomna lub nie może wydostać się z zagrożonego obszaru. Nie wchodź do zamkniętych obszarów, aby samodzielnie usunąć osobę, ponieważ toksyczne gazy i opary mogą być bardzo niebezpieczne w przypadku wdychania.

Jak pomóc personelowi medycznemu

Personel medyczny będzie musiał przeprowadzić szczegółową historię, aby skutecznie leczyć osobę, która została zatruta. Kiedy przybędą ratownicy medyczni lub po przybyciu na ostry dyżur, przekaż im jak najwięcej informacji, w tym:

 • jakie substancje, twoim zdaniem, dana osoba mogła połknąć
 • kiedy substancja została pobrana (jak dawno temu)
 • dlaczego substancja została pobrana – czy był to wypadek, czy celowo
 • jak został wzięty (na przykład połknięty lub wdychany)
 • ile zostało zabrane (jeśli wiesz)

Podaj szczegółowe informacje o wszelkich objawach, jakie miała osoba, na przykład o tym, czy była chora.

Personel medyczny może również chcieć wiedzieć:

 • wiek i szacunkową wagę osoby
 • czy mają jakieś schorzenia
 • czy biorą jakieś leki (jeśli wiesz)

Pojemnik, w którym została wprowadzona substancja, pomoże personelowi medycznemu jasno zrozumieć, co to jest. Jeśli nie wiesz, co spowodowało zatrucie, może być konieczne wykonanie badań krwi , aby zidentyfikować przyczynę.

Leczenie szpitalne

Niektóre osoby, które połknęły trującą substancję lub przedawkowały leki, zostaną przyjęte do szpitala w celu zbadania i leczenia.

Możliwe metody leczenia, które można zastosować w leczeniu zatrucia, obejmują:

 • węgiel aktywowany – czasami stosowany w leczeniu osób zatrutych; węgiel wiąże się z trucizną i zapobiega jej dalszemu wchłanianiu do krwi
 • antidotum – to substancje, które albo zapobiegają działaniu trucizny, albo odwracają jej działanie
 • środki uspokajające – można je podać, gdy osoba jest pobudzona
 • respirator (aparat do oddychania) – można go użyć, gdy osoba przestanie oddychać
 • lek przeciwpadaczkowy – może być stosowany, jeśli dana osoba ma drgawki

Testy i dochodzenia

Badania mogą obejmować badania krwi i elektrokardiogram (EKG).

Badanie krwi można wykorzystać do sprawdzenia poziomu substancji chemicznych i glukozy we krwi. Mogą być używane do wykonywania badań toksykologicznych (testów, aby dowiedzieć się, ile leków lub ile dana osoba zażyła) oraz testu czynności wątroby, który wskazuje, jak uszkodzona jest wątroba.

Strona internetowa Lab Tests Online UK zawiera więcej informacji na temat testów czynności wątroby .

EKG to zapis elektryczny serca w celu sprawdzenia, czy działa prawidłowo.

Dalsza informacja

Aby uzyskać więcej informacji na temat leczenia określonych typów zatruć, zobacz:

Celowe zatrucie

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, otruł się w wyniku umyślnego samookaleczenia lub próby samobójczej , pomoc psychiatryczna może być konieczna.

Przeczytaj więcej o uzyskiwaniu pomocy w zakresie samookaleczenia i uzyskiwaniu pomocy w przypadku myśli samobójczych .