Przewlekła choroba nerek – Życie z

Wiele osób z przewlekłą chorobą nerek (PChN) jest w stanie żyć długo, bez nadmiernego wpływu tej choroby.

Chociaż nie jest możliwe naprawienie szkód, które już zaszły w twoich nerkach, PChN niekoniecznie się pogorszy.

CKD osiąga zaawansowane stadium tylko u niewielkiej liczby osób.

Ale nawet jeśli twój stan jest łagodny, ważne jest, aby dbać o siebie, aby zapobiec pogorszeniu się i zmniejszyć ryzyko innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby układu krążenia .

Dbanie o siebie

Weź lekarstwo

Bardzo ważne jest, aby przyjmować przepisane leki, nawet jeśli nie czujesz się źle. Niektóre leki mają zapobiegać wystąpieniu poważnych problemów w przyszłości.

Warto również przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do leku na temat możliwych interakcji z innymi lekami lub suplementami.

Skontaktuj się z zespołem opieki, jeśli planujesz przyjmować jakiekolwiek środki przeciwbólowe lub suplementy diety. Mogą one czasami wpływać na nerki lub zakłócać działanie leku.

Przeczytaj więcej o środkach farmaceutycznych i chorobach nerek .

Porozmawiaj również ze swoim zespołem opieki, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące leku, który zażywasz lub jeśli odczuwasz jakiekolwiek skutki uboczne.

Miej zdrową dietę

Zdrowa, zbilansowana dieta może poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia dalszych problemów.

Zbilansowana dieta powinna zawierać:

Możesz również otrzymać poradę dotyczącą zmian w diecie, które mogą szczególnie pomóc w chorobach nerek, takich jak ograniczenie ilości potasu lub fosforanów w diecie.

Ćwicz regularnie

Regularna aktywność fizyczna może również poprawić ogólny stan zdrowia.

Nie bój się ćwiczeń. Ćwiczenia są dobre dla każdego z chorobą nerek, nawet ciężką.

Nie tylko doda Ci energii, pomoże Ci zasnąć, wzmocni kości, powstrzyma depresję i zapewni Ci dobrą kondycję, ale może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów, takich jak choroby serca .

Jeśli masz łagodną do umiarkowanej PChN, nie powinieneś zmniejszać zdolności do ćwiczeń. Powinieneś być w stanie ćwiczyć tak często i równie energicznie, jak osoba w Twoim wieku ze zdrowymi nerkami.

Jeśli Twój stan jest bardziej zaawansowany lub jesteś już na dializie , prawdopodobnie zmniejszy się Twoja zdolność do ćwiczeń i możesz szybciej odczuwać zadyszkę i zmęczenie.

Ale ćwiczenia są nadal korzystne. Zacznij powoli i stopniowo zwiększaj. Przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem.

Chcieć wiedzieć więcej

Przestań palić

Jeśli palisz, rzucenie palenia może poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko wielu innych problemów zdrowotnych.

Jeśli potrzebujesz pomocy w rzuceniu palenia, porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu lub służbą w rzucaniu palenia. Mogą zapewnić wsparcie i, jeśli to konieczne, przepisać metody leczenia rzucania palenia .

Ogranicz spożycie alkoholu

Jeśli cierpisz na chorobę nerek, nadal możesz pić alkohol, ale zaleca się, aby nie przekraczać zalecanych limitów przekraczających 14 jednostek alkoholu tygodniowo.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub zespołem opieki, jeśli masz trudności ze zmniejszeniem ilości wypijanego alkoholu.

Dowiedz się więcej o ograniczaniu spożycia alkoholu .

Zaszczep się

Choroba nerek może powodować znaczne obciążenie organizmu i zwiększać podatność na infekcje.

Zachęcamy każdego chorego do corocznego szczepienia przeciw grypie i jednorazowego szczepienia przeciw pneumokokom .

Szczepienia te można otrzymać w przychodni lekarza rodzinnego lub w lokalnej aptece oferującej szczepienia.

Regularne przeglądy i monitorowanie

Będziesz mieć regularny kontakt z zespołem opieki, aby monitorować swój stan.

Spotkania te mogą obejmować:

  • rozmawianie o twoich objawach – na przykład o tym, czy wpływają one na twoje normalne czynności, czy też się pogarszają
  • dyskusja na temat Twojego leku – w tym, czy występują u Ciebie jakiekolwiek skutki uboczne
  • testy monitorujące czynność nerek i ogólny stan zdrowia

Jest to również dobra okazja, aby zadać jakiekolwiek pytania lub poruszyć inne kwestie, które chciałbyś omówić ze swoim zespołem opieki.

Możesz także chcieć pomóc monitorować swój stan w domu – na przykład używając domowego ciśnieniomierza.

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub zespołem opieki zdrowotnej, jeśli objawy nasilają się lub pojawią się nowe objawy.

Relacje i wsparcie

Pogodzenie się z chorobą, taką jak PChN, może nadwerężyć Ciebie, Twoją rodzinę i przyjaciół. Rozmowa z ludźmi o Twoim stanie może być trudna, nawet jeśli są blisko Ciebie.

Nauka o PChN może pomóc tobie i twojej rodzinie zrozumieć, czego się spodziewać i poczuć większą kontrolę nad chorobą, zamiast poczucia, że twoje życie jest teraz zdominowane przez PChN i jej leczenie.

Otwarcie mów, jak się czujesz, i poinformuj rodzinę i przyjaciół, co mogą zrobić, aby pomóc. Nie wahaj się jednak powiedzieć im, że potrzebujesz trochę czasu dla siebie, jeśli tego potrzebujesz.

Uzyskać wsparcie

Twój lekarz rodzinny lub zespół opieki zdrowotnej może cię uspokoić, jeśli masz pytania dotyczące twojej PChN, lub może ci się przydać rozmowa z wyszkolonym doradcą, psychologiem lub specjalistycznym operatorem telefonicznej pomocy. Informacje na ten temat uzyska Twoja przychodnia lekarska.

Niektórym osobom pomaga rozmowa z innymi osobami z CKD w lokalnej grupie wsparcia lub na czacie internetowym.

Chcieć wiedzieć więcej?

Seks i ciąża

Seks

CKD może wpływać na stosunki seksualne. Niektóre pary zbliżają się do siebie po zdiagnozowaniu PChN, podczas gdy inne odkrywają, że na ich bliskich wpływają obawy o to, jak sobie poradzą z chorobą.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą mieć problemy z obrazem ciała i poczuciem własnej wartości, co może wpłynąć na związek.

Problemy, takie jak zaburzenia erekcji i zmniejszony popęd seksualny, są również dość powszechne u osób z PChN.

Spróbuj podzielić się swoimi uczuciami ze swoim partnerem. Jeśli masz problemy z seksem, które nie ustępują z czasem, porozmawiaj ze swoim zespołem opieki. Dostępne jest leczenie i wsparcie.

Chcieć wiedzieć więcej?

Ciąża

Jeśli masz łagodną lub umiarkowaną chorobę nerek, jest mało prawdopodobne, że twój stan lub jego leczenie wpłynie na twoje szanse na posiadanie dzieci.

Bardziej zaawansowana choroba nerek może wpływać na okresy u kobiet i zmniejszać liczbę plemników mężczyzny, co może utrudniać zajście w ciążę, chociaż nie oznacza to, że nie będziesz mogła mieć dziecka.

Ważne jest, aby stosować antykoncepcję, jeśli nie chcesz zajść w ciążę.

Jeśli chcesz spróbować dziecka, dobrze jest najpierw porozmawiać z zespołem opieki zdrowotnej w celu uzyskania porady. Może istnieć ryzyko dla matki i dziecka i mogą być konieczne zmiany w leczeniu lub kontrole.

Chcieć wiedzieć więcej?

Praca, finanse i świadczenia

Czy mogę kontynuować pracę?

Jeśli czujesz się wystarczająco dobrze, możesz pracować tak długo, jak długo będziesz mógł.

Porozmawiaj ze swoim pracodawcą, gdy tylko poczujesz, że twój stan wpływa na twoją zdolność do wykonywania pracy, abyś mógł znaleźć rozwiązanie, które będzie dla ciebie odpowiednie. Na przykład możesz pracować w niepełnym wymiarze godzin.

Ustawa o dyskryminacji osób niepełnosprawnych z 1995 r. Nakłada na pracodawców obowiązek wprowadzenia uzasadnionych zmian, aby pomóc osobie niepełnosprawnej.

Tam, gdzie to możliwe, może to obejmować zmianę lub modyfikację zadań, zmianę schematu pracy, instalację specjalnego sprzętu, przyznanie czasu wolnego w celu uczestniczenia w spotkaniach lub pomoc w dojeździe do pracy.

Co się stanie, jeśli nie będę mógł dłużej pracować?

Jeśli musisz przerwać pracę lub pracować w niepełnym wymiarze godzin z powodu PChN, możesz mieć trudności z finansami.

Możesz być uprawniony do jednego lub więcej z następujących rodzajów wsparcia finansowego:

Chcieć wiedzieć więcej?

Urlop i ubezpieczenie

Jeśli masz łagodną PChN lub przeszedłeś przeszczep, wyjazd na wakacje nie powinien powodować dodatkowych problemów zdrowotnych, niezależnie od tego, czy przebywasz w Wielkiej Brytanii, czy wyjeżdżasz za granicę.

Porozmawiaj ze swoim zespołem opieki przed podróżą i upewnij się, że zabrałeś ze sobą wystarczającą ilość lekarstw na podróż oraz lek zapasowy na wypadek, gdybyś musiał pozostać z dala od domu dłużej niż planowano.

Jeśli jesteś na dializie, nadal możesz cieszyć się wakacjami, jeśli zarezerwujesz leczenie przed wyjazdem.

Jeśli chcesz podróżować do innej części Wielkiej Brytanii, przedyskutuj swoje plany ze swoim oddziałem nefrologicznym tak wcześnie, jak to możliwe, aby mógł zorganizować dializę w oddziale blisko miejsca docelowego.

W wielu częściach kraju brak obiektów ogranicza swobodę podróżowania pacjentów, ale brytyjska służba dializowa Kidney Care w Wielkiej Brytanii prowadzi program „wymiany” dializ wakacyjnych, aby pomóc w zapewnieniu dostępności dializ na innych obszarach.

Jeśli wyjeżdżasz za granicę, może być łatwiej zorganizować dializę w krótkim czasie, ponieważ niektóre ośrodki zagraniczne mają więcej udogodnień, chociaż miejsca wakacyjne mogą być rezerwowane wcześniej.

Oprócz posiadania karty EKUZ warto wykupić wakacyjne ubezpieczenie zdrowotne. Każdy, kto ma chorobę nerek, powinien zadeklarować ją jako istniejącą wcześniej chorobę na standardowych formularzach wniosku o ubezpieczenie. Może to wykluczyć Cię z niektórych zasad.

Chcieć wiedzieć więcej?