Mesothelioma

Międzybłoniak to rodzaj raka, który rozwija się w wyściółce pokrywającej zewnętrzną powierzchnię niektórych narządów organizmu. Zwykle wiąże się to z narażeniem na działanie azbestu.

Międzybłoniak wpływa głównie na błonę śluzową płuc (międzybłoniak opłucnej), chociaż może również wpływać na wyściółkę brzucha (międzybłoniak otrzewnej), serce lub jądra.

W Wielkiej Brytanii co roku diagnozuje się u ponad 2600 osób. Większość przypadków diagnozuje się u osób w wieku od 60 do 80 lat, a mężczyźni częściej niż kobiety.

Niestety, rzadko można wyleczyć międzybłoniaka, chociaż leczenie może pomóc kontrolować objawy.

Objawy międzybłoniaka

Objawy międzybłoniaka rozwijają się stopniowo w czasie. Zwykle pojawiają się dopiero kilkadziesiąt lat po kontakcie z azbestem.

Objawy międzybłoniaka w wyściółce płuc obejmują:

Objawy międzybłoniaka w wyściółce brzucha obejmują:

Jeśli masz jakieś trwałe lub niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem. Poinformuj ich o jakimkolwiek narażeniu na azbest, które mogłeś mieć w przeszłości.

Co powoduje międzybłoniaka?

Międzybłoniak jest prawie zawsze spowodowany ekspozycją na azbest, grupę minerałów zbudowanych z mikroskopijnych włókien, które były szeroko stosowane w budownictwie.

Te maleńkie włókna mogą łatwo dostać się do płuc, gdzie utkną, uszkadzając z czasem płuca.

Zwykle zajmuje to trochę czasu, zanim spowoduje to jakiekolwiek oczywiste problemy, przy czym międzybłoniak zwykle rozwija się ponad 20 lat po ekspozycji na azbest.

Stosowanie azbestu zostało całkowicie zakazane w 1112 r., Więc ryzyko narażenia jest obecnie znacznie niższe. Jednak materiały zawierające azbest nadal znajdują się w wielu starszych budynkach.

Przeczytaj więcej o azbestie i osobach zagrożonych narażeniem oraz unikaniu narażenia na działanie azbestu .

Jak rozpoznaje się międzybłoniaka

Jeśli Twój lekarz rodzinny podejrzewa międzybłoniaka, skieruje Cię do specjalisty szpitalnego na kilka badań.

Może być konieczne przeprowadzenie szeregu różnych testów, w tym:

  • prześwietlenie klatki piersiowej lub brzucha
  • tomografia komputerowa – wykonuje się szereg zdjęć rentgenowskich w celu uzyskania szczegółowego obrazu wnętrza ciała
  • drenaż płynów – w przypadku nagromadzenia się płynu wokół płuc lub brzucha próbkę można pobrać za pomocą igły wprowadzonej przez skórę, aby umożliwić analizę płynu
  • torakoskopia lub laparoskopia – wnętrze klatki piersiowej lub brzucha jest badane za pomocą długiej, cienkiej kamery wprowadzanej przez małe nacięcie (nacięcie) pod wpływem sedacji lub znieczulenia ; próbkę tkanki (biopsję) można pobrać i poddać analizie

Testy te mogą pomóc zdiagnozować międzybłoniaka i pokazać, jak daleko się rozprzestrzenia.

Zabiegi na międzybłoniaka

Najlepsze leczenie międzybłoniaka zależy od kilku czynników, w tym od stopnia rozprzestrzenienia się raka i ogólnego stanu zdrowia.

Ponieważ międzybłoniak jest często diagnozowany w zaawansowanym stadium, leczenie zwykle koncentruje się na opanowaniu objawów i przedłużeniu życia tak długo, jak to możliwe.

Nazywa się to opieką paliatywną lub wspomagającą .

Możliwe zabiegi obejmują:

  • chemioterapia – jest to główne leczenie międzybłoniaka i polega na zastosowaniu leków pomagających zmniejszyć raka
  • radioterapia – polega na wykorzystaniu promieniowania wysokoenergetycznego do zabijania komórek rakowych; może być stosowany w celu spowolnienia rozwoju raka i utrzymania go pod kontrolą
  • operacja – operację usunięcia obszaru nowotworowego można przeprowadzić, jeśli międzybłoniak zostanie wykryty na bardzo wczesnym etapie, chociaż nie jest jasne, czy operacja jest pomocna

Prawdopodobnie będziesz mieć również leczenie swoich indywidualnych objawów, aby poczuć się jak najbardziej komfortowo.

Na przykład regularne odprowadzanie płynu z klatki piersiowej może pomóc w oddychaniu, a silne leki przeciwbólowe mogą pomóc złagodzić ból.

Czasami przeprowadza się zabieg, aby powstrzymać powrót płynu, powodując przyklejenie płuc z zewnątrz do wnętrza klatki piersiowej (pleurodeza) lub wkłada się rurkę do klatki piersiowej, aby regularnie odprowadzać płyn w domu.

Twoi lekarze powinni omówić z Tobą te metody leczenia.

Perspektywy dla międzybłoniaka

Niestety prognozy dotyczące międzybłoniaka są raczej złe. Dzieje się tak, ponieważ zwykle nie powoduje żadnych widocznych objawów do późna i może postępować dość szybko po osiągnięciu tego etapu.

Ogólny:

  • około połowa (50%) osób z międzybłoniakiem będzie żyć co najmniej rok po rozpoznaniu
  • około 1 na 10 osób (10%) z międzybłoniakiem będzie żyć co najmniej 5 lat po rozpoznaniu

Obecnie w Wielkiej Brytanii każdego roku dochodzi do około 2500 zgonów z powodu międzybłoniaka. Oczekuje się, że liczba ta spadnie w przyszłości, ponieważ azbest został zakazany w 1112 roku.

Więcej informacji i wsparcia

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o międzybłoniaku, następujące organizacje mogą udzielić dalszych informacji, porad i wsparcia:

Jeśli Ty (lub Twój krewny) byłeś narażony na działanie azbestu w Wielkiej Brytanii, możesz być uprawniony do płatności w ramach rządowego programu pomocy:

Podobny schemat jest również dostępny dla osób, które były narażone na działanie azbestu podczas służby w siłach zbrojnych: